Z samorządowcami o ekonomii społecznej

  • 27.03.2019, 19:38
  • Inf. nadesłana
Z samorządowcami o ekonomii społecznej
Barszcz Sosnowskiego, śmieci, mała szkoła z wizją likwidacji były impulsami do powstania przedsiębiorstw społecznych w gminie Kępice. — Samorządowi to się opłaca — podkreślał Maciej Chaberski, zastępca burmistrza Gminy Kępice, podczas Powiatowej Konferencji Ekonomii Społecznej, która odbyła się w Pieniężnie.

Jak najskuteczniej rozmawiać z samorządowcami o ekonomii społecznej? Bazując na doświadczeniach innych. Gmina Kępice jest dobrym przykładem odpowiadania na potrzeby mieszkańców przy wykorzystaniu możliwości, jakie dają podmioty ekonomii społecznej, a szczególnie przedsiębiorstwa społeczne.

— Jak jest problem to pojawia się podmiot ekonomii społecznej — przyznał Maciej Chaberski.

I rzeczywiście – w Gminie Kępice tak to funkcjonuje. Ekonomia społeczna doskonale sprawdza się m.in. w realizacji usług publicznych. Przykładem jest Spółdzielnia Socjalna „Zielony Punkt”, która powstała w celu gospodarowania odpadami. Obecnie spółdzielnia odbiera odpady z obszaru wiejskiego Gminy Kępice oraz prowadzi gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych PSZOK.

Chętnych do zakładania przedsiębiorstw społecznych może ograniczać wkład własny i tu pojawia się możliwość działania dla samorządów, które często w swoich zasobach mają niewykorzystane budynki lub hale. Przekazując je takiemu podmiotowi można pobudzić lokalną społeczność do działania, a co za tym idzie wpłynąć na powstawanie miejsc pracy. Co więcej, samorząd może być współtwórcą przedsiębiorstwa społecznego i wówczas ma możliwości skorzystania z dofinansowania na utworzenie miejsc pracy w ramach OWIES (czyli projektu, który dysponuje środkami na tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych). Z takich możliwości korzysta gmina Kępice, a swoją zaradnością zaraża sąsiednie gminy. Przykładem może być współpraca z gminą Sławno. Dawne popegeerowskie gminy mogą w ten sposób zainicjować zmiany na swoim terenie.

Ważne jest, aby ekonomia społeczna była odpowiedzią na niszę produktów lub usług na danym terenie. Jak podkreślał Maciej Chaberski, pierwszym krokiem może być przegląd usług zlecanych zewnętrznym wykonawcom. Jednym z wątków dyskusji była aktywizacja osób pozostających poza rynkiem pracy. Prelegenci podpowiadali, by skorzystać ze wsparcia OWIES w tworzeniu przedsiębiorstw społecznych. Z takiej możliwości skorzystała m.in. Spółdzielnia Socjalna Lepiej ze wsi Miłki koło Ełku, która zajmuje się usługami sprzątającymi, odśnieżaniem chodników, a także utrzymaniem zieleni.

— Na podstawie dobrych praktyk jesteśmy w stanie pokazać, jak przedsiębiorstwa społeczne działają w innych gminach i wskazać potencjalne rozwiązania w ramach ekonomii społecznej w powiecie braniewskim — mówi Edyta Karpińska ze Stowarzyszenia ESWIP. — Włodarze widzą możliwości współpracy i chcą korzystać ze wsparcia projektowego, a co za tym idzie, w ten sposób pozyskiwać dotacje na rozwiązywanie problemów swojej gminy oraz rozwój lokalny społeczności.

Już wkrótce dotacje na tworzenie przedsiębiorstw społecznych będą możliwe w ramach nowych konkursów OWIES. Szczegóły można śledzić na stronie: www.owies.org.pl

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie ESWIP.

 

Inf. nadesłana

Zdjęcia (9)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.03.2019, 19:49
Władz z Gminy Braniewo, Miasta Braniewa i Starostwa zabrakło?
Jerzy
Jerzy 27.03.2019, 20:17
Widocznie nie po linii partyjnej obecnego starosty :D:D:D

Pozostałe