Podała oszustom dane do kont i zdradziła hasła

  • 27.02.2019, 18:42 (aktualizacja 28.02.2019, 16:25)
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Podała oszustom dane do kont i zdradziła hasła Obraz autorstwa geralt na Pixabay
Dwóch oszustów jak „na tacy” otrzymało od mieszkanki powiatu braniewskiego dane i hasła do jej kont bankowych. Na szczęście mężczyznom nie udało się wyłudzić kredytu.

Do braniewskiej komendy Policji zgłosiła się kobieta, by powiadomić, że ktoś posługując się jej danymi próbował zaciągnąć na nią kredyt.

Sprawą zajęli się kryminalni. Policjanci ustalili, że przestępcy zadzwonili na numer stacjonarny. W słuchawce kobieta usłyszała mężczyznę, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
Oszust powiadomił pokrzywdzoną, że wyciekły jej dane związane z bankowością elektroniczną i hakerzy próbowali wyłudzić blisko 30 tys. kredytu.

By uprawdopodobnić swoją wersję fałszywy funkcjonariusz zapewniał, że chce zabezpieczyć konta kobiety, a o całej sprawie wie prokurator. Następnie kazał jej (nie rozłączając się) wybrać na klawiaturze numer alarmowy 112 i zadzwonić na Policję.

Kobieta postąpiła zgodnie z zaleceniem i po chwili w słuchawce usłyszała kolejnego oszusta, który zażądał od niej podania numeru klienta do wszystkich kont bankowych oraz haseł, co też pokrzywdzona uczyniła.

Po tym kobieta dostała wiadomość SMS ze swojego banku, w której powiadomiono ją, że wniosek kredytowy nie może zostać zrealizowany.

W tym momencie pokrzywdzona zorientowała się, że oszuści wyłudzili jej dane i próbują wzbogacić się jej kosztem.

Policjanci apelują o wzmożoną czujność. Przypominając, że nigdy nie należy przekazywać swoich ważnych danych (numeru PESEL, haseł umożliwiających dostęp do bankowych kont i innych).

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe