Szynobus zderzył się z ciężarówką

  • 27.02.2019, 12:07
  • Red.
Szynobus zderzył się z ciężarówką © KP PSP w Braniewie, Estera Feszak
Tuż przed Pieniężnem samochód ciężarowy uderzył w szynobus. Droga wojewódzka W507 (Braniewo – Lipowina – Pieniężno) była w tym miejscu zablokowana. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.

26 lutego 2019 roku, około godz. 15:00 dyżurny braniewskiej straży pożarnej odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem pojazdu szynowego oraz ciężarówki.

Do zdarzenia doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w pobliżu miejscowości Pieniężno. Pojazd szynowy relacji Braniewo – Olsztyn uderzył w ciężarowe Volvo. Po uderzeniu pojazd ciężarowy został przeciągnięty przez szynobus na pobocze wzdłuż torowiska.

Spośród 20 osób podróżujących pojazdem szynowym nikt nie odniósł obrażeń.

Na miejsce wypadku skierowano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażaków – ochotników z jednostki OSP Pieniężno, zespół ratownictwa medycznego, funkcjonariuszy straży ochrony kolei oraz braniewskich policjantów, którzy wyjaśniali na miejscu okoliczności zdarzenia.

Dwie osoby zostały przebadane przez załogę zespołu ratownictwa medycznego na miejscu zdarzenia i nie wymagały hospitalizacji.

Uszkodzony pojazd szynowy odjechał do stacji kolejowej w Pieniężnie, natomiast ciężarówka została usunięta z pobocza przez holownik. Na czas prowadzenia działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 507 odbywał się wahadłowo. Utrudnienia w ruchu trwały ponad dwie godziny.

 

Informacja Policji

Policjanci z Braniewa i Pieniężna pracowali na miejscu zdarzenia drogowego. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy kierowca pojazdu ciężarowego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu szynowego, w wyniku czego doszło do zderzenia. Na szczęście nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń.
Wczoraj (26.02.2019r.) około godz.15:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony, że na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, tuż przed Pieniężnem, doszło do zderzenia pojazdu ciężarowego z szynobusem. Na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy. Na czas wykonywania czynności przez policjantów na trasie W507 wstrzymano ruch. Funkcjonariusze ustalili, że jadący zestawem ciężarowym 53-latek nie ustąpił pierwszeństwa dla nadjeżdżającego szynobusu. Na szczęście, na skutek uderzenia nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Za popełnione wykroczenie 53-latek został ukarany 500-złotowym mandatem.

 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejazdów kolejowych. Rozwaga może nas ochronić przed tragicznymi w skutkach zdarzeniami. Przypominamy, że zgodnie z art.28 Prawa o ruchu drogowym:
       
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2.Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub, gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
3.        Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

Red.

Zdjęcia (14)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kierowca
Kierowca 27.02.2019, 21:49
Po pierwsze tam jest znak stop. A po drugie kierowcy ciężarówek nie przestrzegają tego znaku i nie raz wjechały na przejazd bez zatrzymania. Wcale się nie dziwię że są wypadki skoro takie typy jeżdżą. Tylko będzie żal ludzi którym kiedyś zrobią krzywdę. Jadąc nie raz osobowym kierowcy wyprzedzali nawet na przejeździe kolejowym mnie gdy zatrzymałam się na stopie.
moriz
moriz 27.02.2019, 20:36
Wcale nie dziwi mnie ten wypadek. Do czasu kiedy nie zostanie przebudowana jezdnia w tym miejscu w taki sposób aby zmniejszyć kąt torowiska względem jezdni to tak będzie. Mam nadzieję że ktoś kto projektował przebudowę tej drogi wziął to pod uwagę. Ja kilkakrotnie jadąc tą drogą małą furgonetką bez przeszkolonej przestrzeni ładunkowej znając tą drogę na 500 m wcześniej oberwowałem czy nie nadjeżdża pociąg. Kierowcy dużych aut spoza terenu mogą mieć duży problem z pokonywaniem tego przejazdu

Pozostałe