Nielegalni pracownicy. W budownictwie, rolnictwie i gastronomii

  • 11.01.2019, 19:00
  • kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy – koordynator WMOSG
Nielegalni pracownicy. W budownictwie, rolnictwie i gastronomii © WMOSG
W minionym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 17 kontroli legalności zatrudnienia w powiecie braniewskim.

Kontrolą objęto łącznie 335 cudzoziemców. Stwierdzono, że 13 obcokrajowców pracowało w Polsce niezgodnie z przepisami.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu.

Branże w których stwierdzono nieprawidłowości to m.in: budownictwo, rolnictwo, gastronomia.

Najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę byli obywatele Ukrainy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli 2 mandaty karne na kwotę 1050 złotych, skierowali do sądów trzy wnioski o ukaranie przedsiębiorców. W 2018 roku Sąd Rejonowy w Braniewie trzem pracodawcom wymierzył grzywny na łączną kwotę prawie 3 tys. złotych.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


 

W całym województwie warmińsko-mazurskim funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 217 czynności kontrolnych, których celem było zbadanie rynku pracy cudzoziemców pod kątem legalności ich zatrudnienia.

Kontrolą objęto łącznie 4317 cudzoziemców. Stwierdzono, że 920 obcokrajowców pracowało w Polsce niezgodnie z przepisami.

Branże w których stwierdzono nieprawidłowości to: budownictwo, rolnictwo, gastronomia, turystyka, transport oraz firmy zajmujące się pośrednictwem pracy.

Najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę byli obywatele Ukrainy i Białorusi.

W następstwie ujawnionych naruszeń przepisów prawa funkcjonariusze SG nałożyli 111 mandatów karnych na kwotę ponad 43 tys. złotych, skierowali do sądów 111 wniosków o ukaranie przedsiębiorców. W 2018 roku Sądy z Warmii i Mazur 82 pracodawcom wymierzyły grzywny na łączną kwotę prawie 190 tys. złotych.

W 2018 r. funkcjonariusze SG prowadzili spotkania szkoleniowe dla pracodawców, którzy zatrudniają, bądź zamierzają zatrudnić obcokrajowców na terenie Polski. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy wiedzieli jak zatrudniać pracowników z zagranicy na polskim rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. W 2018 r. odnotowano spadek o 4 procent liczby nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców w stosunku do osób objętych kontrolą na terenie Warmii i Mazur, w porównaniu do 2017 roku. Wówczas funkcjonariusze SG przeprowadzili czynności kontrolne wobec 3 477 obcokrajowców, z których 877 pracowało niezgodnie z przepisami.

 

kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy – koordynator WMOSG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja223
ja223 13.02.2019, 10:14
mysle ze nalezaloby zainteresowac sie nielegalnymi pracownikami polakami,ktorym nie placa "pracodawcy" szkoda tych ludzi a prywaciarze nabijaja sobie kieszenie
John
John 14.02.2019, 17:00
To się zainteresuj! Policja, prokurator, Państwowa Inspekcja Pracy – to tylko niektóre z możliwości.
ziom
ziom 04.02.2019, 21:27
Mandat 1000 zl? takie bydle to szcza na taka kare.100 tys i to w ciagu tygodnia ,albo na rok odsiadki.

Pozostałe