Święto brygadowych krwiodawców

  • 05.12.2018, 16:00
  • Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.
Święto brygadowych krwiodawców © Wojskowy Klub HDK PCK przy 9BBKPanc.
W braniewskiej brygadzie odbył się uroczysty apel, którego głównymi bohaterami byli krwiodawcy i Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK – funkcjonujący od pięciu lat w jednostce wojskowej przy ul. Sikorskiego w Braniewie.

Listopad to miesiąc krwiodawców. Z okazji przypadających od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane są okolicznościowe spotkania. Jedno z nich odbyło się na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygaday Kawalerii Pancernej.

Podczas uroczystości, w obecności zaproszonych gości, świętowano także 5. rocznicę powstania wojskowego klubu krwiodawców, funkcjonującego w brygadzie.

9BBKPanc. odwiedzili m.in. starosta braniewski Karol Motyka, burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo Jakub Bornus i przedstawiciele Rejonowego Oddziału PCK w Elblągu.

— 5-letnia działalność Wojskowego Klubu HDK to: 874 litry 850 ml krwi, którą pozyskano podczas 54. akcji poboru krwi na terenie 9BKPanc. i 10. na terenie Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie — mówi st. chor. sztab. Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK działającego przy 9BBKPanc. — Do grona Honorowych Dawców Krwi dołączyły w tym czasie 304 osoby. Przeprowadziliśmy też 8 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W pierwszej uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy. Do grona zarejestrowanych dołączyły 552. osoby. Przeprowadziliśmy 26 prelekcji promujących idee honorowego krwiodawstwa, dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz wyrażania woli na transplantacje narządów i tkanek.

Apel zorganizowany w 9 brygadzie był okazją do podziękowań za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi.
W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. mjr Michał Obolewicz (Odznaka Honorowa PCK IV stopnia).
Ponad 20 osób otrzymało złote, srebrne i brązowe odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Wśród dawców, którzy na swoim koncie mają od kilku do kilkunastu litrów oddanej krwi znaleźli się byli i obecni żołnierze zawodowi, pracownicy RON i zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny w Braniewie. Siostry znalazły się w tym gronie nie przypadkowo, bo uczestniczyły w akcjach poboru krwi organizowanych przez Wojskowy Klub HDK PCK.
Kolejne osoby zostały uhonorowane klubowymi medalami i odznakami pamiątkowymi „Zasłużony dla WKHDK”. Te wyróżnienia trafiły do członków Klubu i do przedstawicieli jednostek organizacyjnych aktywnie współpracujących z Wojskowym Klubem HDK.

Odznaczenia zasłużonym dawcom krwi wręczali ppłk Grzegorz Trojan w imieniu dowódcy brygady i przedstawiciel Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu.

— Pamiętajcie państwo, że największą nagrodą za waszą szlachetną działalność jest wdzięczność ludzkich serc — powiedział do zgromadzonych ppłk Grzegorz Trojan. — W imieniu żołnierzy 9BBKPanc. oraz wszystkich ludzi, którym wasza krew przywróciła zdrowie i życie, pragnę złożyć gorące podziękowania i wyrazy szacunku za ten bezinteresowny dar.

Na zakończenie Święta Krwiodawców w 9BBKPanc. był słodki poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu i specjalne podziękowania od starosty i burmistrza Braniewa.

Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.

Zdjęcia (46)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe