Nowoczesna łódź policyjna na wodach Zalewu Wiślanego

  • 28.11.2018, 16:45 (aktualizacja 28.11.2018, 16:51)
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Nowoczesna łódź policyjna na wodach Zalewu Wiślanego © Urząd Marszałkowski w Olsztynie
Ponad 400 tys. złotych warta jest łódź motorowa, która została przekazana dzisiaj fromborskim policjantom. Łódź R-1 Parker 800 Pilothouse jest to najnowocześniejsza jednostka pływająca po wodach Warmii i Mazur, będąca w dyspozycji policji. Dzięki niej funkcjonariusze będą mogli jeszcze szybciej interweniować, gdy tylko ktoś wypoczywający nad Zalewem Wiślanym będzie potrzebował pomocy.

Blisko 8-metrowa łódź będzie służyła do patrolowania wód Zalewu Wiślanego (pierwszy patrol łodzią po wodach Zalewu Wiślanego już w maju przyszłego roku), prowadzenia akcji ratunkowych (zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, jest ona bowiem dostosowana do tego, aby pełnić służbę na wodach morskich) oraz wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób.

Łódź jest wyposażona w 2 czterosuwowe silniki przyczepne o zapłonie iskrowym o mocy 150 KM każdy. Pojemność silników 3 litry (na jeden silnik). Maksymalnie może przewozić 6 osób, a prędkość, którą może rozwinąć, może wynieść 40 węzłów.
Jednostka jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i echosondę, zlewozmywak, kuchenkę, lodówkę, toaletę manualną zabudowaną.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zakup łodzi był możliwy dzięki pieniądzom pochodzącym z Programu Modernizacji Policji, Funduszu Wsparcia Policji na podstawie umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim oraz rezerwy celowej.

Dzisiaj (28 listopada) przekazano ją uroczyście we Fromborku, rozpoczynając od krótkiej prezentacji multimedialnej w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Frombork.
Prezentacja zawierała podstawowe informacje dotyczące łodzi, zaprezentowano także film z jej wodowania.

Po tej części goście wraz z policjantami przemieścili się do portu, gdzie marszałek województwa oraz wicewojewoda wręczyli komendantowi wojewódzkiemu Policji w Olsztynie klucze do łodzi. Z rąk insp. Tomasza Klimka klucze trafiły do kierownika Posterunku Policji we Fromborku.
Następnie kapelan policji ks. prałat Leszek Galica poświęcił łódź.

— Nowa łódź przyczyni się do zwiększenia liczby patroli wodnych oraz skróci czas dotarcia na miejsce zdarzeń na Zalewie Wiślanym — powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

W spotkaniu zorganizowanym przez nadkom. Tadeusza Telengę, komendanta powiatowego Policji w Braniewie oraz Zbigniewa Pietkiewicza, burmistrza Fromborka uczestniczyli – Gustaw Marek Brzezin – marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sławomir Sadowski – wicewojewoda warmińsko-mazurski, insp. Tomasz Klimek – komendant wojewódzki Policji w Olsztynie, Karol Motyka – starosta braniewski z przedstawicielami urzędu, ks. prałat Leszek Galica – kapelan policji, ks. prałat Jacek Wojtkowski – proboszcz Parafii Katedralnej we Fromborku oraz Karolina Motyka-Kozioł – dyrektor Delegatury Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.

 

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Zdjęcia (17)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe