Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba

  • 25.10.2018, 19:00 (aktualizacja 29.10.2018, 15:52)
  • Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4WMBOT
Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba © DWOT
Przez 16 dni szkolili się w braniewskiej jednostce, poznając praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy i topografii. W najbliższą niedzielę złożą w Braniewie przysięgę.

To dopiero początek żołnierskiej przygody. Teraz każdy terytorials będzie minimum przez jeden weekend stawiał się w jednostce na szkoleniu rotacyjnym. Będzie musiał także wyjechać na poligon. W sumie przez trzy lata spędzi w mundurze ponad 4 miesiące.

Przysięga odbędzie się 28 października (niedziela), o godz. 14:00, na placu przed bazyliką. Poprzedzi ją msza św. odprawiona w bazylice o godz. 12:15. W uroczystości będą uczestniczyć bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są oni mieszkańcami Elbląga i powiatu elbląskiego, Braniewa i powiatu braniewskiego a także Bartoszyc. Tym samym batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony o ponad 30 osób.
Wśród pozostałych żołnierzy składających przysięgę znajdują się mieszkańcy niemal wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego.

Kim są? Jakie wykonują zawody i czym zajmują się na co dzień? Wśród żołnierzy są nauczyciele, uczniowie, przedsiębiorcy, ślusarze, lakiernicy, technolodzy, żeglarze, informatycy i inni. Wszyscy – ramię w ramię – przez 16 dni uczestniczyli w szkoleniu podstawowym.

— W naszych szeregach mamy ratowników medycznych, ratowników wodnych, operatora koparki, pielęgniarkę, księgową — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

— Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania — dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. — Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba.

 

Statystyki

Przeprowadzone analizy pokazują, że terytorialsi składający przysięgę 28 października są ludźmi młodymi – 65 proc. żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 21 lat.
Prawie 30 proc. składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a ponad 5 proc. wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 40 proc. terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Ponad połowa żołnierzy przysięgających w niedzielę to uczniowie.

Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc trzystu żołnierzy to terytorialsi z Warmii i Mazur.

4WMBOT im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” w Olsztynie została powołana w drugim etapie tworzenia WOT. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

 


 

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4WMBOT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aa
Aa 27.10.2018, 12:29
Co to za przedszkole? Co oni mają na głowach? Jeszcze na żel pozwólcie im postawić. Wojsko było kiedyś teraz to nianczenie
talar
talar 25.10.2018, 20:19
Bóg Honor Ojczyzna! Bóg dopomóż adeptom tej pięknej sztuki!

Pozostałe