Przechwycone w Gronowie. Trafiły do muzeum

  • 09.10.2018, 10:51 (aktualizacja 09.10.2018, 10:52)
  • Podinsp. Ryszard Chudy, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie – Dział Graniczny
Przechwycone w Gronowie. Trafiły do muzeum © IAS w Olsztynie
Ikony oraz monety rzymskie wzbogaciły zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzealnikom przekazał je zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie insp. Tomasz Węgiel.

Zabytkowe monety zostały znalezione u podróżnych wjeżdżających do Polski z obwodu kaliningradzkiego przez przejście graniczne w Gronowie. Przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku, w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Do kontroli na przejściu granicznym wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Dzięki temu wykryciu do gablot olsztyńskiego muzeum trafią m.in. 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym 5 denarów (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz obwodu kaliningradzkiego).

Z kolei 29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono promieniami rentgenowskimi torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym.
Teraz celnicy przekazali do muzeum 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku a także krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego oraz ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.

Jak podkreślają pracownicy muzeum, przekazane okazy są cennym darem, bowiem znacząco wzbogacą dotychczasowe zbiory placówki w tych obszarach. Obie strony zadeklarowały też wolę dalszej współpracy.

 

Podinsp. Ryszard Chudy, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie – Dział Graniczny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe