Historia, której nie podzieliły granice

  • 27.09.2018, 19:00 (aktualizacja 27.09.2018, 19:29)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Historia, której nie podzieliły granice © Starostwo Powiatowe w Braniewie
„Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich – historia łączy” – pod takim hasłem odbyło się kolejne polsko-rosyjskie seminarium popularno-naukowe. Obecne seminarium nawiązywało do poprzedniego, zorganizowanego z inicjatywy starosty braniewskiego Leszka Dziąga.

Seminarium zorganizowało Towarzystwo Miłośników Braniewa  przy współpracy Agencji do Spraw Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej Obwodu Kaliningradzkiego. Współorganizatorem zadania był Powiat Braniewski.

Obecne seminarium poświęcone było także dawnym Prusom Wschodnim, a tytuł seminarium brzmiał „Prusy Wschodnie – dziedzictwo kulturowe bez granic”.

— To kolejny, ważny krok, do lepszego poznania historii Prus Wschodnich, a tym samym do zbadania tożsamości tych ziem, podzielonych po II wojnie światowej pomiędzy Polskę a obecny obwód kaliningradzki — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — To nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, zacieśnienia współpracy, nawiązania nowych kontaktów. To przede wszystkim pokazanie, że więcej nas łączy, niż dzieli. Łączy nas na przykład wspólna historia tych ziem, zamieszkiwanych dzisiaj przez Polaków i Rosjan, a dawniej przez Niemców.

Wśród prelegentów był Albert Adylow – kierownik Muzeum Historycznego w Gwardziejsku działającego przy Bibliotece im. Aleksandra Tiffonowicza Twardowskiego. Tytuł przygotowanej prezentacji brzmiał „Zamki gotyckie w obwodzie kaliningradzkim”.

Kolejnym referentem był Rafał Mieczkowski – absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek TMB. Wygłosił on wykład „Echa I wojny światowej w Prusach Wschodnich”.

Następnie wystąpiła dr Larysa Kołobkowa – pracownik naukowy Uniwersytetu im. I. Kanta. Jej prezentacja nosiła tytuł „Polskie słowo drukowane w Królewcu w XVI w.”. Prelegentka wygłosiła wykład – ku zaskoczeniu słuchaczy – w czysto polskim języku.

Na zakończenie seminarium wykład wygłosił Stanisław Achremczyk – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, długoletni Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a obecnie Prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Tytuł wykładu brzmiał „Wielokulturowość Prus Wschodnich”.

Podsumowując seminarium uczestnicy uznali, że takie spotkania prowadzą do zbliżenia i pogłębienia przygranicznych kontaktów, a także pozwalają na kultywowaniu wspólnych tradycji dziedzictwa kulturowego.

 

Pamięci Jacoba Jacobsona
Tuż przed rozpoczęciem sympozjum z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa odsłonięta została na ogrodzeniu byłego kirkutu (naprzeciw Urzędu Miasta w Braniewie) płyta pamiątkowa poświęcona Honorowemu Obywatelowi Braniewa Jacobowi Jacobsonowi. Płyta została ufundowana w 160. rocznicę jego śmierci. Cmentarz żydowski istniał w tym miejscu od lat 40-tych XIX w. Został sprofanowany przez nazistów w dniach 9/10 listopada 1938 r. Fundatorem pamiątkowej płyty jest burmistrz Braniewa oraz TMB.
Jacob Jacobson (1807-1858) urodził się w rodzinie żydowskiej w Królewcu. Był absolwentem wydziału lekarskiego słynnej Albertyny. Jego brat również był lekarzem i pracował w Królewcu. Jaocobson był długoletnim dyrektorem szpitala św. Andrzeja w Braniewie (na obecnej ulicy Armii Krajowej). Spędził w mieście 27 lat swojego życia. Za wielkie zaangażowanie w zwalczaniu epidemii cholery w nadano mu w roku1853 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Braniewa. Jego śmierć w roku 1858 opłakiwało całe braniewskie społeczeństwo.

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Zdjęcia (43)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marian Kowalski
Marian Kowalski 28.09.2018, 10:12
Nie jest ścisła wypowiedź starosty braniewskiego, że Polacy dzisiaj zamieszkują ziemie dawnych Prus Wschodnich, a poprzednio Niemcy. Polacy zamieszkiwali te ziemie dość licznie- żródła podają, że w 1939 roku żyło tu ponad. 200 tys.Polaków, głównie na południu Prus i na Warmii.Dopiero polityka hitlerowskich Niemiec chciała wyrugować stąd osoby przyznające się do innej narodowości niż niemiecka.To dla inteligencji o polskich korzeniach- nauczycieli, księży, uczniów polskich szkół utworzono obóz koncentracyjny w Hohenbruch koło Królewca. Warto o tym pamiętać.

Pozostałe