"Królowa pszczół". Projekcja filmu nagrywanego we Fromborku

  • 22.08.2018, 17:15 (aktualizacja 22.08.2018, 17:17)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
"Królowa pszczół". Projekcja filmu nagrywanego we Fromborku
W piątek (24 sierpnia) na fromborskim rynku obejrzymy film z 1977 r. pt. „Królowa pszczół”. Jego akcja rozgrywa się we Fromborku. Na projekcję przyjadą Tomasz Karwatka i Jan Popończyk – aktorzy, którzy wówczas jako dzieci zagrali główne role. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.

Do wspólnego oglądania filmu na fromborskim rynku (w piątek, 24 sierpnia, o godz. 19:00) zaprasza starosta braniewski Leszek Dziąg, burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Dlaczego warto zobaczyć ten film?

— Oczywiście ważna jest fabuła, rozterki bohaterów, zabawne scenki i zakończenie — mówi Artur Mieczaniec, pomysłodawca wydarzenia, który dotarł do aktorów grających w filmie i zaprosił ich do Fromborka. — Ale dla wielu fanów tego filmu ważniejsze są kadry, na których uchwycono Frombork sprzed ponad 40 lat. Jest kawiarnia w istniejącym do dzisiaj budynku restauracji, molo (jakże inne niż dzisiejsze), statki Żeglugi Gdańskiej. Jest droga do Braniewa i nieistniejąca już dzisiaj stacja benzynowa.

Kim są dzisiaj młodzi wówczas aktorzy występujący w filmie? Do Fromborka przyjedzie główny bohater, grający Tomka – Tomasz Karwatka. Będzie także odtwórca roli Roberta – Jan Popończyk. Projekcja filmu na rynku we Fromborku będzie zatem okazją do porozmawiania i posłuchania ich opowieści z planu filmowego.

W filmie zagrał także Zdzisław Maklakiewicz. Jeździ po mieście Syreną z cyfrą „5”. Już niemal legenda głosi, że w czasie kręcenia filmu aktor wdał się w bójkę z miejscowymi i dlatego w jednej z ostatnich scen gra z widocznym „limem” na oku.

 

O filmie
Dwunastoletni Tomek mieszka we Fromborku i pomaga ojcu w pracy na stacji benzynowej. Codzienne obserwowanie samochodów wzbudza w nim pragnienie, by kiedyś choć jeden z nich należał do ojca. W miasteczku chłopiec dostrzega Mariolę z Warszawy, dziewczynkę, która bardzo mu się podoba. Trudno jest mu nawiązać z nią kontakt, gdyż Mariola głęboko przeżywa awantury swojej matki z przyjacielem, ojcem Wojtka, chłopaka, w którym dziewczynka się kocha. Mimo skrytości Marioli Tomkowi udaje się trochę ją pocieszyć. Któregoś dnia na stacji widzi luksusowego Mercedesa. Samochód swojego ojca prowadzi Wojtek, obok niego siedzi Mariola. Dramat ukazujący świat dzieci, w którym obowiązują często takie same relacje, jak w świecie dorosłych, zależne w dużej mierze od dóbr materialnych i stopnia zamożności.
(ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich)

 


 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Podziel się:Pozostałe