Pociąg do Kaliningradu? Decyzja należy do Rosjan

  • 07.08.2018, 19:00 (aktualizacja 27.11.2018, 16:05)
  • Sebastian Malicki / portEl.pl
Pociąg do Kaliningradu? Decyzja należy do Rosjan © Pixabay.com
Połączenie relacji Gdynia – Kaliningrad przez Braniewo i Elbląg ruszy, jeżeli Polregio otrzyma decyzję Kolei Rosyjskich. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby taka decyzja miała nadejść.

5 stycznia do stacji Elbląg przyjechał pociąg relacji Braniewo – Gdynia. Skomunikowany był z pociągiem Kolei Rosyjskich relacji Kaliningrad – Braniewo. Duża liczba pasażerów mogła sugerować sukces frekwencyjny i pozwalała mieć nadzieję na to, że połączenie kolejowe do obwodu kaliningradzkiego będzie realizowane.

Na piłkarskie mistrzostwa świata połączenia jednak nie uruchomiono i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie można było do Kaliningradu dojechać koleją. Problem utknął na granicy pomiędzy polskim i rosyjskim przewoźnikiem.

— Nie otrzymaliśmy stanowiska Kolei Rosyjskich w ważnych kwestiach technicznych i handlowych, co nas wstrzymuje w działaniach w kierunku uruchomienia tych pociągów. Dopóki nie otrzymamy oficjalnego stanowiska strony rosyjskiej, niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy to połączenie zostanie uruchomione — informuje Dominik Lebda, rzecznik prasowy Polregio.

I dopóki takiej decyzji nie będzie, to pociągi do Kaliningradu nie pojadą. Niestety, nie będzie uruchomione też połączenie do Braniewa.

— Nie ma bowiem sensu tworzenia połączenia do granicy z obwodem kaliningradzkim, jeśli nie będzie możliwości skomunikowania go z pociągiem do i z Kaliningradu w Braniewie – to jeden z podstawowych warunków — uzupełnia Dominik Lebda.

Regularne kolejowe połączenia z Kaliningradem zostały zlikwidowane w 2013 r. Dotychczasowe inicjatywy związane z ich ponownym uruchomieniem nie wyszły poza fazę testów. Największa szansa na realizację związana z meczami piłkarskich mistrzostw świata w Kaliningradzie nie została wykorzystana. Podróżnym pozostały samochody i autobusy rejsowe.

 

Źródło: portEl.pl

Sebastian Malicki / portEl.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe