Policjanci z „dochodzeniówki” i od wykroczeń

  • 01.08.2018, 19:00
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Policjanci z „dochodzeniówki” i od wykroczeń © KPP w Braniewie
Choć nie każdego z nich możemy zobaczyć codziennie w terenie, to służba, którą pełnią, należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych w Policji. Mowa o policjantach z zespołu dochodzeniowo-śledczego i wykroczeń.

To efekt ich pracy oraz zgromadzony przez nich materiał dowodowy stanowią niezwykle istotny składnik końcowego procesu, którym jest osądzenie sprawcy przestępstwa czy wykroczenia.

Od zatrzymania do skazania
W Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie w strukturach kryminalnych pracuje 26 funkcjonariuszy, w tym 6 w posterunkach Policji. Czym zajmują się na co dzień ? Z czym muszą mierzyć się podczas służby? Jak wygląda praca „dochodzeniowca”?
Obsługa zdarzeń kryminalnych, przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie, przesłuchanie świadków – to tylko niektóre z ich zadań. Pracując w takim wydziale policjanci wielokrotnie działają w stresie, wymaga się od nich dużej odporności psychicznej. Funkcjonariusze ci bowiem zabezpieczają dowody na miejscach najcięższych przestępstw, wykonują czynności tam, gdzie dostęp mają tylko nieliczni. W dużej mierze to właśnie od nich zależy sukces, czyli ustalenie i zatrzymanie przestępcy. Dociekając prawdy muszą radzić sobie nie tylko z reakcją ofiary, ale także sprawcy, a rozmowę prowadzić w taki sposób, by uzyskać kompleksowe informacje.
Służba kryminalna bez wątpienia nie należy do łatwych, jednak satysfakcja, którą ze sobą niesie, rekompensuje trud podjętych działań. Bez ciężkiej pracy tych policjantów przestępcy czuliby się bezkarni.

Aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie
W braniewskiej komendzie wykroczeniami zajmuje się 5 policjantów. Choć na co dzień policjanci ci zajmują się drobniejszymi naruszeniami prawa niż kryminalni, to ich praca jest tak samo ważna. Pomimo faktu, że za wykroczenia przewidziane są łagodniejsze kary niż za przestępstwa – to wielokrotnie są one dla mieszkańców bardziej uciążliwe. Zakłócanie porządku, przewinienia w ruchu drogowym, hałasowanie w nocy, niszczenie mienia – to tylko niektóre z wykroczeń, z którymi każdego dnia mierzą się funkcjonariusze z tego zespołu. Cel ich działań pozostaje niezmienny – ustalić sprawcę, dowieść jego winy i pociągnąć do odpowiedzialności. Wszystko po to, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Trzeba lubić swoją pracę
Zarówno kryminalni, jak i funkcjonariusze z zespołu wykroczeń mówią wprost, że lubią, to co robią. W ich profesji nie można się nudzić, nigdy nie wiedzą nad jaką sprawą przyjdzie im pracować następnego dnia. Słowa wdzięczności, które niejednokrotnie słyszą z ust zgłaszających, po zakończonych sprawach – stanowią dla nich najcenniejszą nagrodę.
Policjanci przypominają, że wciąż szukają chętnych do pracy w swoich szeregach. Więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak zostać policjantem, można przeczytać na tej stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie

 


 

 

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe