Przysięgali na sztandar bronić niepodległości

  • 06.06.2018, 17:00
  • Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.
Przysięgali na sztandar bronić niepodległości © Mirosław Ronowski / 9BBKPanc.
Dziewięćdziesięcioro żołnierzy-ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość odbyła się w centrum miasta, na placu przed bazyliką w Braniewie.

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic...". Takie słowa wypowiedzieli żołnierze  służby przygotowawczej, którzy szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej od 7 maja tego roku. Za nimi pierwszy miesiąc szkolenia podstawowego. Ich szkolenie  w ramach II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych potrwa prawie cztery miesiące, do 31 sierpnia br. W grupie 90-ciorga ochotników jest 37 pań.

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu – mówił do elewów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9 brygady, który podkreślał w swoim wystąpieniu, że uroczystość złożenia przysięgi odbywa się w przededniu setnej rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości. - To niezwykle istotne i ważne w historii Polski  wydarzenie,  łączy z dzisiejszą uroczystością piękny i ważny symbol, jakim jest dla żołnierza ślubowanie na wierność Ojczyźnie – mówił dowódca.
Złożeniem przysięgi na sztandar 9 brygady wyróżnieni zostali: szer. elew Kamil Gawryś, szer. elew Michał Horbik, szer. elew Aleksander Czerkowski i szer. elew Karol Najda.

Życzenia żołnierzom służby przygotowawczej składali również przedstawiciele: marszałka Warmii i Mazur,  wojewody warmińsko – mazurskiego oraz samorządowcy z Braniewa.

Żołnierzom służby przygotowawczej, w przysiędze wojskowej towarzyszyli przedstawiciele ich rodzin, znajomi, przyjaciele. W trakcie uroczystości dowódca 9BBKPanc. płk Dariusz Kosowski  wręczył wyróżniającym się w służbie elewom listy gratulacyjne, składając  ich rodzinom specjalne podziękowania za trud i wychowanie  córek oraz  synów.

Listem Gratulacyjnym za szczególne osiągnięcia w dotychczasowej służbie i szkoleniu zostali wyróżnieni: szer. elew Agnieszka Burnicka, szer. elew Iwona Kitler, szer. elew Tomasz Konera,  szer. elew Jan Krupczak, szer. elew Mateusz Mira,  szer. elew Karolina Rutkowska, szer. elew Małgorzata Stolarska, szer. elew Paweł Wielgat.

Uroczystości na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie zakończyły się defiladą pododdziałów 9BBKPanc. z udziałem orkiestry wojskowej z Elbląga. Żołnierze pomaszerowali ulicami Braniewa do jednostki  przy ul. Sikorskiego, gdzie odbywał się Dzień Otwartych Koszar.

Na mieszkańców Braniewa i gości, którzy przybyli na przysięgę, w jednostce czekały kolejne atrakcje: grochówka wojskowa i pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu brygady. Bliscy mogli też zabrać żołnierzy służby przygotowawczej na pierwsze po miesięcznym szkoleniu przepustki.

 

W Dzień Dziecka
W centrum Braniewa na placu przed bazyliką zaparkowały cztery czołgi PT-91 i bojowy wóz piechoty. Pojazdy z 9BBKPanc. zaprezentowano tam z okazji przysięgi, jak i z okazji Dnia Dziecka. Na festynie z tej okazji również prezentowała się 9 Brygada. Ozdobą uroczystości były m.in. czołgi PT-91 i bojowy wóz piechoty. Przejazd pojazdów ulicami miasta wzbudzał duże zainteresowanie przechodniów i festynowych gości.

 

Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
SPOKO
SPOKO 07.06.2018, 00:12

A PRAWDA JEST TAKA ZE NIKT IM NIE GWARANTUJE PRACY W WOJSKU...
co ty wiesz o zyciu
co ty wiesz o zyciu 07.06.2018, 18:03
Dlatego to się nazywa służba przygotowawcza dla ochotników a nie zeta.

Pozostałe