Najpierw mury, później wieża

  • 05.03.2018, 19:00
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Najpierw mury, później wieża Fot. Mikołaj Andrearczyk Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy rewitalizacji zabytkowego muru
Jeszcze w marcu powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę, który zrekonstruuje mury oporowe fosy miejskiej przy ulicy Kromera w Braniewie.

Odbudowa i konserwacja zabytkowych murów to część większego projektu, na który miasto otrzymało dofinansowanie. Przypomnijmy, że 20 października 2017 r. w Urzędzie Miasta Braniewa burmistrz Monika Trzcińska wspólnie z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisała umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie”, w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe.

PRZECZYTAJ: Wieża bramna doczeka się remontu. Są pieniądze

Projekt ten zakłada tak remont i przebudowę wieży bramnej Zamku Biskupiego oraz odbudowę i konserwację ponad 50 metrów zabytkowego muru.

W 2018 r. zaplanowano prace przy murze na ul. Kromera. Ich głównym celem będzie konserwacja muru i likwidacja zniszczeń.

Prace przy wieży bramnej rozpoczną się w roku 2019.

ZOBACZ TAKŻE: Wieża zamku biskupiego. W 3D i panoramie
 

Remont muru – zakres prac
Remont muru będzie obejmował m.in. usunięcie luźnych cegieł i kamieni, usunięcie wszystkich korzeni drzew powrastanych w mur, odkrycie fundamentów, czyszczenie, naprawę siatki spoin, zdezynfekowanie preparatami biobójczymi, uzupełnienie lica muru rozbiórkowym kamieniem, gruntowanie powierzchni ścian, izolacje przeciwwilgociowe, naprawę powierzchni murów z kamienia, wykonanie wieńca żelbetowego, wykonanie przemurowania istniejącej korony muru, odbudowę muru oporowego na całej szerokości wraz z koroną do poziomu chodnika.

 

 

 

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe