Sobota, 23.02.2019

Wieża bramna doczeka się remontu. Są pieniądze

  • 20.10.2017, 19:30
  • Wojciech Andrearczyk
Wieża bramna doczeka się remontu. Są pieniądze UM w Braniewie oraz archiwum redakcji
Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska wspólnie z marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisała umowę na dofinansowanie projektu „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie”.

Łączna wartość projektu (remontu wieży, adaptacji jej na punkt informacji turystycznej wraz z tarasem widokowym oraz zagospodarowaniem terenu wokół wieży) to niemal 3,6 mln złotych.
Miasto dostało na ten cel dofinansowanie w wysokości przekraczającej 3 mln złotych.

Projekt obejmuje: remont wieży bramnej zamku biskupiego z adaptacją na funkcję punktu informacji turystycznej wraz z tarasem widokowym oraz zagospodarowaniem terenu wokół wieży (wytyczenie ścieżek i placu, elementy małej architektury, 8 miejsc parkingowych) oraz odbudowę i konserwację murów obronnych przy ul. Kromera o łącznej długości 55,3 m.

 

Wieża bramna dawnego zamku biskupiego w Braniewie
W ramach nowo powstającego państwa na terenach zdobywanych w Prusach przez Zakon Krzyżacki, na mocy bulli papieża Innocentego IV z 1243 r. utworzone zostały 4 diecezje. Stojący na ich czele biskupi sprawowali w ich obrębie władzę kościelną, ale również zgodnie z papieską bullą Zakon przekazywał im władzę świecką nad 1/3 terytorium danej diecezji. Największą, najbogatszą, a także utrzymującą najdłużej największą niezależność powstałą wówczas diecezją była diecezja warmińska. Do dzisiaj zachowana wieża bramna w Braniewie jest jedną z ostatnich pozostałości zamku, będącego pierwszą murowaną siedzibą jej biskupów.
[WIĘCEJ: Wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie]

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wieża zamku biskupiego. W 3D i panoramie

 

 

Najstarszy zabytek
Wieża bramna jest najstarszym zabytkiem na Warmii. Jest ona fragmentem nieistniejącego zamku biskupiego z XIII w. Łączyła pierwotnie zamek główny z przedzamczem i powiązana była z zachodnią kurtyną muru obronnego. Dolna część wieży została zbudowana w 4 ćw. XIII wieku i następnie była nadbudowana w latach 1320-30. Ostatnia kondygnacja powstała w wieku XVII i modyfikowana była w latach 1873-1874.
Wieża jest wzniesiona na planie kwadratu i ma trzy kondygnacje.
W dolnej części wieży, znajduje się przejazd (dziś zamurowany).
Na piętrze znajduje się pomieszczenie kaplicy, powstałej w latach 1320-1330, która jest nakryta sklepieniem gwiaździstym, wspartym na konsolach z tzw. sztucznego kamienia. W południowej ścianie kaplicy znajduje się głęboka, ostrołukowa wnęka ołtarza, która w przeszłości była połączona z salą sąsiedniego budynku mieszkalnego.
Na piętrach wieży znajdują się schody kręcone.
Elewacje zostały silnie zniekształcone w latach 1873-1874. Wśród licznych otworów z tego czasu (dziś zamurowanych), widoczne są ślady ostrołukowych blend gotyckich członkujących górne kondygnacje. W ścianie zachodniej i wschodniej widoczne są fragmenty ostrołukowych arkad przejazdu.

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (25)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe