Przełam bariery. Wystawa poświęcona Ojcu Trędowatych

  • 31.01.2018, 19:10
  • s. Hanna Lellek SspS
Przełam bariery. Wystawa poświęcona Ojcu Trędowatych Paweł Wodzień SVD Pieniężno. Wystawę można oglądać do 4 marca 2018 r.
W setną rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka SVD w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie udostępniono nową wystawę czasowa pod tytułem „Przełam bariery”.

Ekspozycja „Przełam bariery” przedstawia życie i działalność polskiego werbisty – o. Mariana Żelazka urodzonego 30 stycznia 1918 r. w Palędziu pod Poznaniem. Przed wybuchem II wojny światowej Marian Żelazek wstąpił do Seminarium Księży Werbistów. W czasie wojny 5 lat spędził w obozach koncentracyjnych. Po wyzwoleniu skończył studia teologiczne w Rzymie i przyjął święcenia kapłańskie. W 1950 roku wyjechał na misje do Indii i tam zasłynął jako Ojciec Trędowatych.

Przez przeszło 56 lat o. Żelazek pracował wśród najbiedniejszych z biednych zaradzając ich podstawowym potrzebom, budując szpitale, kościoły, szkoły czy też fabrykę powrozów by dać im pracę. We wiosce dla trędowatych założył pompy wodne, aby każda rodzina miała tak niezbędna do życia wodę, a każdy głodny by miał garść ryżu do zjedzenia w Kuchni Miłosierdzia, którą również zapoczątkował. Ostatnim jego dziełem było Centrum Duchowości. Zmarł 30 kwietnia 2006 roku w opinii świętości.
O. Marian Żelazek czynił wszystko w imię Boga, Kościoła i Zgromadzenia Werbistów, które go tam posłało. W  tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin tego nestora polskich misjonarzy. Może więc warto przypomnieć sobie tę wybitną postać, kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla, i zatrzymać się nad jego mottem jego życia: „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.

Autorami zdjęć są Klara Góral, Jan Miklaś, Anna T. Pietraszek, Lalit Rao i Magdalena M. Stawarska.
Niezwykłe i wstrząsające fotografie zostały wzbogacone eksponatami z Indii, pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Księży Werbistów w Pieniężnie.

Otwarcie wystawy zbiegło się z rozpoczynającą się w Seminarium Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie Kapitułą Prowincjalną werbistów w Polsce. Zaproszonych gości przywitał dyrektor Muzeum o. Wiesław Dudar SVD, który raz jeszcze przybliżył zabranym wybitną postać o.Mariana Żelazka. Kilka słów do zgromadzonych skierowali: s. Prowincjalna Sióstr Służebnic Ducha Świętego s. Dolores Zok oraz Prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego Księży Werbistów o. Eryk Koppa. Oni też wraz z o. Andrzejem Danilewiczem sekretarzem ds. misji dokonali przecięcia wstęgi.

Z wystawą „Przełam bariery” będzie można zapoznać się do 4 marca 2018 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, a całość przygotowała s. Hanna Lellek SspS.

s. Hanna Lellek SspS

Zdjęcia (14)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe