Żołnierze pierwszej zmiany wrócili z misji na Łotwie

  • 15.12.2017, 19:46
  • Marta Hajkowicz, 9BBKPanc.
Żołnierze pierwszej zmiany wrócili z misji na Łotwie © 9BBKPanc.
Podczas uroczystego apelu w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej powitano żołnierzy I zmiany PKW Łotwa. W uroczystości oprócz przedstawicieli wojska i samorządowców uczestniczyli członkowie rodzin i przyjaciele żołnierzy.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą żołnierze Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

Sile przeciwstawić siłę. Mocne słowa Macierewicza

Czas rotacyjnej służby w kontyngencie wyniósł 6 miesięcy i właśnie dobiegł końca.

— Było to zadanie inne niż wszystkie pozostałe realizowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, ponieważ miało na celu pokazać naszą  gotowość bojową w ramach wysuniętej obecności na wschodniej flance NATO — mówił podsumowując czas spędzony na misji mjr Marek Potorski, dowódca I zmiany PKW Łotwa. — W trakcie naszej służby wykonywaliśmy i wykonaliśmy szereg zadań oraz wspólne zgrywanie bojowe z towarzyszami broni z Kandy, Hiszpanii, Włoch, Słowenii oraz Albanii. Zadań w głównej mierze szkoleniowych, lecz mających na celu pokazanie naszej integracji, współdziałania oraz w szczególności obecności wojsk NATO  w krajach bałtyckich.

W trakcie dzisiejszej (15 grudnia) uroczystości odczytano rozkaz szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odwołujący żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego i kierujący ich do macierzystych jednostek, podpisano także protokół przekazujący kontyngent z podporządkowania Dowódcy Operacyjnego RSZ w podporządkowanie Dowódcy Generalnego RSZ. Dokument podpisali Inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski, reprezentujący Dowódcę Generalnego RSZ i płk Tomasz Stelmach, reprezentujący Dowódcę Operacyjnego RSZ.

— Misja na Łotwie to kolejne zadanie, które kształtuje nasz wizerunek jako wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpiecznego środowiska międzynarodowego — mówił w Braniewie Inspektor Wojsk Lądowych, gen. brygady Wojciech Grabowski, dziękując żołnierzom za wzorowe wykonywanie zadań. — Wróciliście do domów bogatsi o nowe bezcenne doświadczenia, które przydadzą się kiedy będziemy planować kolejne misje w ramach polskich kontyngentów — dodał.

— Żołnierze I zmiany PKW Łotwa gratuluję wam skutecznego wykonania zadań, dziękuję za wzorową służbę i postawę — mówił płk Tomasz Stelmach z  Dowództwa Operacyjnego RSZ. — Misja w ramach międzynarodowych sił i zwiększonej obecności NATO na Łotwie była sprawdzianem umiejętności służby w środowisku międzynarodowym. Postawione przed wami zadania zrealizowaliście  profesjonalnie oraz na bardzo wysokim poziomie.

Uroczystość powitania żołnierzy I zmiany PKW Łotwa zakończyła defilada wojskowa. Później żołnierze przywitali się  z rodzinami i wzięli udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Klubie 9BBKPanc.

Na Łotwie I Kontyngent PKW został zastąpiony przez II zmianę, którą pożegnano w Braniewie tydzień temu (7 grudnia).

Zmiana na Łotwie. Kolejni żołnierze wyjeżdżają na misję
 

 

Marta Hajkowicz, 9BBKPanc.

Zdjęcia (40)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe