Zmiana na Łotwie. Kolejni żołnierze wyjeżdżają na misję

  • 07.12.2017, 19:30
  • Marta Hajkowicz, 9BBKPanc.
Zmiana na Łotwie. Kolejni żołnierze wyjeżdżają na misję © st. chor. S. Wachek i M. Hajkowicz
Na uroczystej zbiórce w braniewskiej brygadzie pożegnano żołnierzy, którzy wezmą udział w II zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

— Każdy z was żołnierzy będzie realizował misję o wyjątkowym, przełomowym znaczeniu — mówił do żołnierzy w swoim wystąpieniu Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. — Misję, która udowadnia, że maksyma „jeden za wszystkich i wszyscy za jednego” nigdy dotąd w gronie Sojuszu Północnoatlantyckiego nie była jeszcze tak aktualna. Pamiętajcie bowiem, że podczas waszej służby w ramach PKW Łotwa będziecie służyć nie tylko samodzielnie, ale wespół z żołnierzami łotewskimi, kanadyjskimi, włoskimi, albańskimi, słoweńskimi i hiszpańskimi. Do nich wkrótce dołączą także żołnierze czescy. Będziecie stać na straży niepodległości i integralności terytorialnej Łotwy, a przez to wszystkich członków NATO.

PKW na Łotwie funkcjonuje w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Pierwsza zmiana PKW utworzona została na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Na przełomie maja i czerwca 2017 r. brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi.

PRZECZYTAJ: Sile przeciwstawić siłę. Mocne słowa Macierewicza
http://www.portalbraniewo.pl/wiadomosci/1035,sile-przeciwstawic-sile-mocne-slowa-macierewicza

Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią czołgi PT-91 Twardy i wozy dowodzenia. Czas rotacyjnej służby wynosi 6 miesięcy i właśnie się skończył.

— Udział w operacji wpisuje się w nowy wymiar stosunków państw koalicyjnych NATO i przyczynia się do umocnienia wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony — mówił gen. bryg. Wojciech Grabowski, inspektor Wojsk Lądowych, który podpisał protokół o przekazaniu kontyngentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwu Operacyjnemu RSZ. — Jest to istotne w odniesieniu nie tylko do odległych teatrów działań, ale także wobec naszego bezpośredniego wschodniego sąsiedztwa. Misja w Republice Łotewskiej to kolejne zadanie, które kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego. Jest także dowodem, iż Polacy nie pozostają obojętni na losy mieszkańców najodleglejszych zakątków.

— Z tradycyjnym dla żołnierza polskiego poczuciem obowiązku jesteśmy gotowi do pełnienia zadań w składzie Kanadyjskiej Batalionowej Grupy Bojowej sił wzmocnionych wysuniętej obecności NATO w Republice Łotewskiej. Melduję gotowość drugiej zmiany PKW do przejęcia odpowiedzialności w Republice Łotewskiej zgodnie z otrzymanymi zadaniami mandatowymi — powiedział mjr Leszek Woźny, dowódca II zmiany PKW Łotwa.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 9BBKPanc. i wspólny posiłek wyjeżdżających na misję żołnierzy z żegnającymi ich gośćmi i rodzinami.

Marta Hajkowicz, 9BBKPanc.

Zdjęcia (25)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe