Za zasługi dla związku żołnierzy AK

  • 04.03.2016, 10:59 (aktualizacja 04.03.2016, 11:12)
  • Inf. prasowa UM w Pieniężnie
Za zasługi dla związku żołnierzy AK UM w Pieniężnie
Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo został wyróżniony podczas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie.

1 marca w Olsztynie uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się akademia, w której uczestniczyła delegacja z Pieniężna na czele z burmistrzem Kazimierzem Kiejdo.

Na uroczystości, po przemówieniach władz województwa i miasta, szef delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie przedstawił historię walki i zaangażowania bohaterów o wolność kraju, sprzeciwiających się sowietyzacji.

Jednym z punktów głównych uroczystości było wręczenie medali „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Takim medalem uhonorowano burmistrza Kazimierz Kiejdo.
Wyróżniona została także Ewa Sapka-Pawliczak pracownik Urzędu Marszałkowskiego oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Dyplomatycznego płk Andrzej Szczołek.

Medal „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” to odznaczenie pamiątkowe. Zostało ustanowione w grudniu 2011 r. Uchwałą Plenum Zarządu Głównego ŚZŻAK z okazji 70. rocznicy przemianowania przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Jest ono nadawane przez powołaną Kapitułę Odznaczenia, która na swoich posiedzeniach przyznaje odznaczenie zasłużonym członkom ŚZŻAK oraz osobom fizycznym nie będącym członkami ŚZŻAK lub instytucjom, za wybitne zasługi w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, SZP-ZWZ-AK.

 

Inf. prasowa UM w Pieniężnie

Zdjęcia (13)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe