Nielegalne przekroczenie na zalewie i Zatoce Gdańskiej

  • 07.08.2017, 18:00
  • Inf. prasowa MOSG
Nielegalne przekroczenie na zalewie i Zatoce Gdańskiej MOSG
Dwa jachty w miniony weekend zostały zawrócone przez Straż Graniczną z Zalewu Wiślanego do portów. Jeden dwukrotnie przekroczył granicę państwową wbrew przepisom z Federacją Rosyjską, drugi z pominięciem kontroli granicznej zamierzał popłynąć do portu w Kaliningradzie.

Pełniący służbę na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej 4 sierpnia zaobserwowali jacht polskiej bandery przekraczający granicę z Federacją Rosyjską.
Ogłoszono alarm graniczny dla jednostki SG-047. Jacht powrócił na stronę polską i po chwili ponownie przekroczył linię.
Na pokładzie znajdował się 43-letni sternik. Dowódca SG-047 nakazał sternikowi natychmiastowy powrót do portu w Starej Pasłęce, gdzie jacht został skontrolowany, a 43-latek ukarany mandatem.

6 sierpnia funkcjonariusze SG zauważyli jacht bandery niemieckiej, który stałym kursem kierował się w stronę granicy z Federacją Rosyjską. Błyskawicznie ustalono, że jacht wyszedł z gdańskiego portu, a jego kierownik nie zgłosił konieczności poddania się odprawie granicznej.
Jacht wywoływano przez radio, ale bezskutecznie. Dopiero po chwili odezwał się kapitan i poinformował, że płynie do Kaliningradu.
Mimo polecenia przerwania rejsu i powrotu do portu w Gdańsku w związku z obowiązkiem poddania się kontroli granicznej, jacht nie zmienił kursu. Ogłoszono więc alarm graniczny dla jednostki SG-213, która zawróciła jacht do portu w Gdańsku Górkach Zachodnich.
57-letni Niemiec za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom został ukarany mandatem. Pouczono go również o obowiązku zgłoszenia się do kontroli granicznej w przypadku rejsu do portu w państwie nie będącym w Unii Europejskiej.

 

Inf. prasowa MOSG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe