To był duży pożar. Ale kościół przetrwał

  • 23.02.2016, 14:49 (aktualizacja 23.02.2016, 15:13)
  • Wojciech Andrearczyk
To był duży pożar. Ale kościół przetrwał KP PSP w Braniewie i Starostwo Powiatowe w Braniewie
12 września 2014 roku w kościele w Zagajach (gm. Lelkowo) wybuchł pożar. Jako pierwszy na ratunek ruszył strażak-ochotnik — ks. proboszcz Jakub Ilczuk. Dwa dni temu wspólnie z parafianami dziękował za odremontowanie zniszczonej świątyni.

Ogień i gęsty dym zauważono przed godziną 7.00, na poddaszu świątyni. Pierwszą osobą, która przystąpiła do gaszenia, był miejscowy proboszcz, ks. Jakub Ilczuk, który jest jednocześnie strażakiem-ochotnikiem.
Do gaszenia pożaru przyjechało 21 wozów strażackich. Z ogniem walczyło ponad 90 ratowników z trzech powiatów. Spłonęło około 200 metrów kwadratowych powierzchni poddasza kościoła i plebanii.

PRZECZYTAJ: Pożar kościoła w Zagajach ugaszony

Kościół ma 30 lat, nie jest więc zabytkiem. W środku znajdowały się jedynie trzy cenne obrazy, monstrancja i puszki — to zostało szybko wyniesione. W ratowanie mienia kościoła i plebanii zaangażowali się parafianie, którzy wynieśli ławki i wyposażenie.

ZOBACZ: Pożar kościoła w Zagajach

Prace remontowe trwały niemal półtora roku. Dwa dni temu (21 lutego) w kościele parafialnym pw. Maksymiliana Marii Kolbe w Zagajach odbyła się uroczystość ponownego otwarcia świątyni.
Mszę świętą celebrował werbista ks. dziekan dr Kazimierz Gergont SVD. W uroczystościach uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście.
W trakcie kazania ks. proboszcz Jakub Ilczuk podziękował za zaangażowanie, pomoc, wsparcie finansowe i materialne osobom, dzięki którym można ponownie modlić się w tej świątyni. Odczytany także został list starosty braniewskiego Leszka Dziąga, skierowany do proboszcza parafii oraz parafian, w którym m.in. dziękując wszystkim za odbudowę kościoła stwierdził, że wydarzenie to odegrało ważną rolę w życiu parafii i że trudna rzeczywistość potrafiła jeszcze bardziej scalić miejscową wspólnotę parafialną.

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (90)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 23.02.2016, 20:35
Św. Antoniego też odbudujemy!

Pozostałe