Umowa o pracę na czas określony
Faktem jest, że umowa o pracę na czas określony to bardzo często zawierany rodzaj umowy. Wprowadzone zmiany sprawiły, że nie można zawierać dowolnie długich umów tego typu. Aktualnie umowa o pracę na określony czas nie może zostać zawarta na dłużej niż 33 miesiące (przez tego samego pracownika i pracodawcę). W tej sytuacji limit umów to maksymalnie 3 umowy na czas określony. Jeśli okres zatrudnienia trwa dłużej, pracownik może liczyć na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Pamiętajmy o tym, że przekroczenie wskazanych limitów jest jednoznaczne z automatycznym nawiązaniem umowy o pracę na nieokreślony czas. Poza tym znaczenie ma uzgodnienie pomiędzy stronami dłuższego okresu wypowiedzenia. Takiego efektu nie powodują zmiany w trybie porozumienia stron innych warunków umów (np. miejsce pracy, wysokość wynagrodzenia). Ograniczenia dotyczą jedynie umów na czas określony.
Ponowne nawiązanie stosunku pracy z tym samym pracodawcą
Jakie rozwiązania stosuje się wtedy, gdy dochodzi do ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracodawcą? Tutaj nie ma znaczenia to, jaka przerwa występuje pomiędzy umowami. Zasada dotycząca naliczania limitów od nowa została zniesiona, dlatego nie ma racji bytu. Jeżeli wcześniej byliśmy zatrudnieni w tej samej firmie na czas określony i ponownie podejmujemy tu pracę po 22 lutego 2016 roku, należy sprawdzić, czy nie wyczerpano limitu ilościowego lub czasowego umowy na czas określony. Gdy dojdzie do przekroczenia, konieczne jest zawarcie umowy na czas nieokreślony.
Znaczenie mają nie tylko istniejące, lecz także przeszłe umowy o pracę na określony czas. Przepisy mówią o tym, że w każdej sytuacji dopuszczalny jest okres 33 miesięcy, liczony od dnia wejścia zmian.
Okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę na czas określony
Jak wyliczyć okres wypowiedzenia w razie zawarcia umowy o pracę na czas określony? To pytanie nurtuje wielu pracowników. Istotne jest to, aby do okresu zatrudnienia wliczać łączny okres pracy u danego pracodawcy, bez względu na przerwy pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami. Okres wypowiedzenia wiąże się z zachowaniem takich samych terminów, jakie obowiązują w umowie na czas nieokreślony. Spore znaczenie ma w tym przypadku staż zakładowy, a wypowiedzenie wynosi odpowiednio:
- 3 miesiące wtedy, gdy pracujemy u danego pracodawcy więcej niż 3 lata
- 1 miesiąc wtedy, gdy pracujemy co najmniej 6 miesięcy
- 2 tygodnie wtedy, gdy pracujemy krócej niż 6 miesięcy
W przepisach jasno wskazano, że istnieje możliwość zawarcia umowy maksymalnie na 33 miesiące i w 3 ilościach. Co ciekawe, wypowiadanie umów o pracę na czas określony i nieokreślony nie jest ujednolicone w taki sam sposób. W umowach na czas określony nie trzeba wprowadzać klauzuli odnośnie wypowiedzenia. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Nie jest tajemnicą, że znacznie bardziej cenione są umowy zawarte na czas nieokreślony. Zapewniają one większą stabilność zatrudnienia w przeciwieństwie do umów na czas określony. Na szczęście przepisy w tym wypadku są korzystne dla pracowników, gdyż wprowadzone zostały limity czasowe i ilościowe, dotyczące wspomnianych umów o pracę. Nie należy pomijać także okresów wypowiedzenia, które są takie same w obu przypadkach.
Umowa o pracę to wiążący dokument, zawierany pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W niej wskazane są ważne informacje o zatrudnieniu, obowiązkach pracownika, dane osobowe i wiele innych aspektów. Większość pracowników dąży do tego, aby cieszyć się umową o pracę na czas nieokreślony.