Kuchnia jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) pomieszczeń w całym domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki. W wielu wypadkach kuchnia okazuje się ulubionym miejscem spotkań całej rodziny. Jak stworzyć kuchnię, która będzie nie tylko przytulna, ale także praktyczna? podpowiada firma Mist Architects
Projektowanie kuchni – jakich błędów unikać?
Źle zaprojektowana kuchnia może sprawić, że nawet zapalony kucharz zacznie stołować się na mieście. Jest to pomieszczenie, które musi być zaprojektowane idealnie, gdyż wszelkie niedociągnięcia są bardzo dotkliwie odczuwalne.
Jeżeli decydujemy się na samodzielne projektowanie kuchni, przygotujmy się do tego, gdyż w ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów.
W przypadku, kiedy nasza kuchnia jest mała, powinniśmy za wszelką cenę unikać masywnych mebli. Mogą się one sprawdzić w dużych pomieszczeniach, jednak w małej kuchni będą one przytłaczały, a dodatkowo sprawią wiele kłopotów. Meble do niewielkiej kuchni powinny wyglądać lekko. Dobrze kiedy są w jasnych kolorach. Świetnie sprawdza się także błyszczące wykończenie, które odbija światło, a w efekcie optycznie powiększa wnętrze.
W małej kuchni nie warto pozostawiać pustej, niezagospodarowanej przestrzeni. Unikajmy standardowych szafek. Znacznie lepszym pomysłem jest zabudowanie kuchni aż po sufit. Najmniej potrzebne rzeczy będziemy trzymać w górnych szafkach, do których będziemy sięgać okazjonalnie.
Warto zwracać szczególną uwagę na wysokość blatu kuchennego. Wielu początkujących projektantów decyduje się na blat o standardowej wysokości, którywcale ni musi być przystosowany do wzrostu domowników. Jeżeli jesteśmy osobami niskimi, dobrym rozwiązaniem jest wybór niższego blatu. Tylko wówczas przygotowanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.
Poważnym błędem jest również zapominanie o ergonomii. Najważniejsze sprzęty w kuchni powinny być zlokalizowane w taki sposób, żeby osoba przygotowująca posiłki musiała się jak najmniej przemieszczać.
Powszechnymi błędami są również źle zaprojektowane oświetlenia, brak blatu roboczego, źle zaprojektowana elektryka, bezkrytyczne kierowanie się modą, oszczędzanie na sprzętach i meblach kuchennych (w praktyce oszczędności na kuchni szybko generują owe koszty).
Projektowanie kuchni – zaczynamy od planu
W przypadku projektowania kuchni, bardziej jeszcze niż innych pomieszczeń w domu, ważny jest plan. Nie powinniśmy przystępować do pracy w sytuacji, kiedy nie mamy szczegółowo rozpisanego planu. Warto jest w nim uwzględnić najdrobniejsze szczegóły (w tym również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych – szczegół drobny, jednak w praktyce okazuje się, że niezmiernie ważny).
Przy projektowanie kuchni musimy pamiętać o budżecie. Niekiedy nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup wymarzonych mebli. W przypadku pomieszczenia tak ważnego jak kuchnia należy jednak zadbać o meble dobrej jakości.
Ergonomia sprawą najwyższej wagi
Kiedy projektujemy kuchnię, nie możemy zapominać o ergonomii. W większości domów pomieszczenie to jest bardzo intensywnie eksploatowane, co sprawia, że nie możemy pozwolić sobie na błędy w projekcie. Przykładowo jeżeli blat roboczy będzie bardzo oddalony od kuchenki elektrycznej, podczas przygotowywania posiłków będziemy musieli się nabiegać. O ile w perspektywie jednego dnia będzie to mało odczuwalne, o tyle w perspektywie wielu lat zaczyna mieć to ogromne znaczenie.
Ergonomia to również odpowiednia wysokość szafek, czy blatu roboczego. Posiłków nie możemy przygotowywać stojąc na palcach. Trudno również wyobrazić sobie, że po najpotrzebniejsze w kuchni rzeczy będziemy wspinać się na krzesło. Podłoga w kuchni musi być wykonana z materiałów antypoślizgowych. Zlew powinien być takiej wielkości, żeby umożliwić nam swobodne zmywanie naczyń.
Na kuchni nie warto oszczędzać
Doświadczony projektant wnętrz zdaje sobie sprawę, że kuchnia jest pomieszczeniem, na którym nie można oszczędzać. Wszelkie oszczędności sprawiają, że bardzo szybko jesteśmy zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem bardzo mocno eksploatowanym, w którym dodatkowo panuje duża wilgotność. Zakup najtańszych, słabej jakości mebli nie będzie żadną oszczędnością, gdyż w niedługim czasie po zakupie będziemy zmuszeni do ich wymiany.
Dodatkowo oszczędności mogą sprawić, że będziemy mieć dwa razy więcej pracy. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mebli, które choć tańsze, to bardzo szybko się brudzą, konieczne będzie ich codzienne mycie.
Odpowiednie oświetlenie
Kuchnia to pomieszczenie, które musi być dokładnie oświetlone. Jest to ważne nie tylko ze względu na nasz komfort, ale także bezpieczeństwo. Jedno źródło światła prawdopodobnie okaże się niewystarczające i bardzo utrudni nam przygotowania posiłków.
Dobrym rozwiązaniem w kuchni jest oświetlenie boczne, które zlokalizowane będzie blisko blatu roboczego. Jeżeli kuchnia spełnia jednocześnie funkcję jadalni, należy pamiętać również o oświetleniu stołu, przy którym będziemy spożywać posiłki. W większości kuchni bardzo dobrze sprawdzi się światło o ciepłej barwie.