Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Podstawowe obowiązki najemcy i wynajmującego w umowie najmu lokalu użytkowego

Umowa najmu lokalu użytkowego budzi wiele wątpliwości zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. O tym jakie są podstawowe obowiązki stron takich umów najmu pytamy adwokata specjalizującego się w umowach najmu.
Podstawowe obowiązki najemcy i wynajmującego w umowie najmu lokalu użytkowego

Podstawowe obowiązki wynajmującego

Do podstawowych obowiązków wynajmującego lokal użytkowy należą:

- wydanie rzeczy,

- utrzymanie lokalu użytkowego w stanie przydatnym do umówionego w umowie użytku na cały okres najmu.

Wydanie lokalu użytkowego najemcy polega na udostępnieniu przez wynajmującego lokalu użytkowego najemcy w określonym miejscu, czasie oraz w stanie zdatnym do umówionego użytku. Jak podkreśla adwokat Wojciech Rudzki prowadzący kancelarię adwokacką w Krakowie, termin i miejsce wydania lokalu użytkowego powinno być dokładnie określone w umowie najmu. W przypadku, gdy strony nie sprecyzowały terminu i miejsca wydania lokalu, to powinien on być wydany niezwłocznie po wezwaniu przez najemcę i w miejscu zamieszkania lub siedziby wynajmującego w chwili powstania zobowiązania.

Wynajmujący ma obowiązek umożliwić najemcy korzystanie z lokalu użytkowego przez cały okres obowiązywania najmu w stanie przydatnym do użytku. Klienci kancelarii adwokackich są  często zainteresowani obowiązkami wynajmujących lokale użytkowe w tym zakresie. Wynajmujący zobowiązany jest do napraw lokalu użytkowego, w celu zapewnienia należytego stanu. Wynajmujący nie ma obowiązku:

- dokonywać drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem lokalu użytkowego,

- przywrócenia stanu poprzedniego, gdy lokalu użytkowy uległ zniszczeniu wskutek zaistnienia okoliczności, za które wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności.

Jak wskazuje adwokat Wojciech Rudzki, w razie zniszczenia lokalu użytkowego w wyniku zdarzeń, za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność, wynajmujący ma obowiązek:

- przywrócić stan poprzedni,

- rozwiązać umowę najmu,

- zapłacić odszkodowanie.

Podstawowe obowiązki najemcy

Do kancelarii adwokackich często zgłaszają się najemcy poszukując odpowiedzi na pytanie, jakie są podstawowe obowiązki najemców lokali użytkowych. Do podstawowych obowiązków najemcy należą:

- używanie lokalu użytkowego w sposób zgodny z umową i jego przeznaczeniem,

- zapłata czynszu,

- obowiązek zapłaty świadczeń dodatkowych.

Jak wyjaśnia adwokat Wojciech Rudzki, zgodnie z art. 666 Kodeksu cywilnego najemca powinien przez czas trwania najmu używać lokal najęte w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu lokalu. Najemca ma obowiązek również dokonywać drobnych nakładów połączonych z używaniem lokalu. Chodzi głównie do dokonywanie napraw i konserwacji, najemca powinien dbać o lokal użytkowy, tak aby nie uległ zniszczeniom.

Płacenie czynszu należy do podstawowych obowiązków najemcy. Jak wskazuje adwokat Wojciech Rudzki z kancelarii adwokackiej w Krakowie, strony określają w umowie najmu wysokość i termin zapłaty czynszu. W przypadku, gdy strony nie określą terminu płatności, to obowiązują terminy określone w Kodeksie cywilnym:

- gdy najem ma trwać nie dłużej niż 1 miesiąc - czynsz płatny jest za cały czas najmu z góry,

- gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc - czynsz płatny jest do 10 dnia każdego miesiąca z góry,

- gdy umowa najmu była zawarta na czas nieoznaczony - czynsz płatny jest do 10 dnia każdego miesiąca z góry.

W sytuacji, kiedy najemca spóźnia się z zapłatą należnego czynszu, wynajmujący może żądać:

- odsetek za okres zwłoki – umownych, jeżeli były określone w umowie albo ustawowych, jeżeli strony nie określiły ich w umowie,

- naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki,

- jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najemca może być zobowiązany do zapłaty świadczeń dodatkowych, które mogą zostać nałożone na najemcę w umowie najmu.

Jak zauważa adwokat, dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama