Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne służą do noszenia codziennego w obuwiu. Dzięki nim możemy zregenerować postawę stopy lub schorzenia, a także zmniejszyć odczuwany ból. Dobrze wykonane wkładki pozytywnie działają na każdy narząd ruchu, od stóp do kręgosłupa.
Wkładki ortopedyczne

Rodzaje wkładek

Ich rodzaj zależy od potrzeb osoby z wadą stopy. Możemy wyróżnić wkładki dla dzieci, dla sportowców, odciążające, o charakterze profilaktycznym i wiele innych. Zakres rodzajów zależy od instytucji, czy firmy je produkującej. Przede wszystkim wkładki dostosowuje się w zależności od zdiagnozowanej wady.

Wkładki na płaskostopie

Płaskostopie – zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Jej kości układają się w łuk. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są w linii prostej. Wyróżniamy także rodzaje płaskostopia:

- płaskostopie podłużne – będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego stopy.
- płaskostopie poprzeczne – będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy

Do tego rodzaju schorzenia stosuje się wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne. Podpierają jej sklepienie podłużne, korzystnie zmieniają rozkład nacisków na podeszwowej stronie przedniej części stopy oraz  pełnią funkcję amortyzatora, znacząco redukując mikrowstrząsy, powstające w czasie zetknięcia pięty z twardym podłożem.


Wkładki na...
- haluksy (paluch koślawy) – schorzenie wynikające m.in. z noszenia obuwia, zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie (szpilki) lub o wąskich noskach. Dużą rolę w występowaniu tej wady odgrywają predyspozycje genetyczne. Do czynników je powodujących można zaliczyć także otyłość oraz stojący tryb życia.
Zadanie wkładek ortopedycznych na haluksy jest takie samo jak wkładek na płaskostopie poprzeczne, czyli podnieść łuk poprzeczny stopy, aby prawidłowo rozłożyć nacisk stopy na podłoże, na trzy punkty oparcia, a więc piętę oraz pierwszą i piątą kość śródstopia.

- ostrogi piętowe – jest to zwyrodnienie, które objawia się powstaniem narośli na kości piętowej. Najczęściej występują u tenisistów, czy biegaczy, którzy znacznie obciążają stopę, lecz mogą być także powodem źle noszonego obuwia, za małego , za ciasnego lub źle wyprofilowanego.
Wkładki ortopedyczne pomagające wyleczyć ostrogi piętowe nosi się do jednej pary butów, tej najczęściej noszonej przez osobę chorą. Wkładki mają dziurę w miejscu, gdzie pojawiły się ostrogi, są to także modele termoplastyczne, dopasowujące się do kształtu stopy.

- supinacje – jest to schorzenie, w którym pięty oraz kolana są odchylone od poprawnej pozycji - w supinacji odchylone są do wewnątrz. Najczęściej są spowodowane nieodpowiednim siedzeniem ze skrzyżowanymi nogami, obniżonym napięciem mięśniowym czy nadwagą.
Supinacja, to inaczej odwrócenie. Wkładki ortopedyczne supinujące zalecane są przy płaskostopiu poprzecznym i podłużnym (wcześniej opisanym), koślawym ustawieniu kolan oraz pięt.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama