Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czy kupno starego domu się opłaca?

  • 31.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy kupno starego domu się opłaca?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem domu musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które pomogą nam na wybranie wymarzonej oferty. Jest to inwestycja na lata, więc musi być przemyślana w każdym możliwym szczególe. W rozmowie z pośrednikiem nieruchomości oprócz uwzględniania czynników takich jak lokalizacja, metraż czy rozkład pomieszczeń, przede wszystkim zastanawiamy się nad stanem lokalu. Nowe budownictwo kusi wykończeniem, natomiast rynek wtórny ceną. Czy kupno starego domu jest w ogóle opłacalne? To zależy. Jest to korzystna oferta, jednak wiążąca się z kosztownym remontem. Jak oglądać nieruchomość, aby zamienić ją w perełkę i nie przepłacić?

 

Dlaczego stary dom?

Zakup starego domu zazwyczaj umotywowany jest kwestią finansową. Obecnie ceny nieruchomości są wysokie, więc jeśli porównamy oferty u pośrednika nieruchomości z rynku pierwotnego z wtórnym - różnica robi wrażenie. Nie jest to jednak jedyny powód kupna takich lokali. Jeśli zależy nam na domu w mieście… zbyt wielu możliwości do wyboru nie mamy. Tereny w centrum są już ściśle zabudowane albo wykupione przez deweloperów pod budowę nowych osiedli. Jeśli uda nam się znaleźć jakąś wolną działkę, cena skutecznie nas od niej odciąga. Dlatego jeśli zależy nam na domu w dobrej lokalizacji, musimy przejrzeć już istniejące lokale. Są również osoby, które niezależnie od położenia, kupują stary dom z sentymentu. Obecne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed lat, więc możemy połączyć stary styl z nowymi technologiami. Może z tego powstać prawdziwe dzieło sztuki!

 

Czy taki zakup się opłaca?

Podstawowym kryterium opłacalności inwestycji jest kalkulacja wszystkich kosztów. Kupno starego domu opłaca się wtedy, gdy zakup i remont lokalu nie będzie przewyższał kwoty wybudowania lub zakupu nowego. Na etapie wstępnych ustaleń z pośrednikiem nieruchomości trudno jest przewidzieć całkowite koszty remontu i wykończenia. Tak naprawdę jeśli decydujemy się na taką nieruchomość, kupujemy kota w worku i musimy być przygotowani na dodatkowe, niespodziewane koszty. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musimy podejść do sprawy krytycznie i spróbować obliczyć czy to się po prostu opłaca. Jest to trudne zadanie, dlatego jeśli nie jesteśmy specjalistami w branży budowlanej, warto poprosić kogoś zaznajomionego z tematem o pomoc. Lepiej doszukiwać się na siłę problemów i wad przed zakupem, niż po.

 

Na co zwracać uwagę podczas wybierania oferty?

Podczas spotkania z pośrednikiem nieruchomości przedstawia on nam wiele ofert, propozycji. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę lokalizację, metraż i rozkład pomieszczeń. Jednak jeśli myślimy o zakupie starego domu, kluczowym czynnikiem staje się stan lokalu. Co z tego, że zaoszczędzimy na zakupie, wybierzemy nieruchomość, która od razu wpadła nam w oko, jak koszty remontu będą absurdalną sumą? Musimy być realistami, a nawet pesymistami -lepiej się pozytywnie zaskoczyć- i podejść do tematu na chłodno. Kluczową kwestią jest ocena stanu domu i zrobienie kalkulacji kosztów remontu. Ściany, podłogi, dach, instalacje, ewentualna wilgoć czy okna. Każdy czynnik jest istotny. Czasem bardziej opłaca się wyburzyć lokal i postawić nowy. jedno jest pewne, od pierwszego spotkania z pośrednikiem nieruchomości do zamieszkania w lokalu czeka nas jeszcze daleka droga.

--- Artykuł sponsorowany ---