Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wspomóc rozwój dzieci? Dajmy im przewagę w przyszłości!

Który rodzic nie chciałby, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte, posiadało ponad przeciętne umiejętności, a także umiało wspaniale radzić sobie w przyszłości? Chyba nie ma takich, zawsze chcemy dla dzieci jak najlepiej. Czytamy im książki dla dzieci, bawimy się z nimi, a także zapisujemy na zajęcia dodatkowe. Najmłodsi mają bardzo dużą zdolność do nauki i rozwoju, więc chcemy to jak najbardziej wykorzystać. Jednak zanim postawimy na pobudzaniu dodatkowych kierunków i zainteresowań, powinniśmy skupić się na podstawowych płaszczyznach. Może wydawać się to dziwne, ale im bardziej skupimy się na tych kwestiach, tym większą wszechstronność wyborów i działań zapewnimy im w przyszłości.
  • 30.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wspomóc rozwój dzieci? Dajmy im przewagę w przyszłości!

Zadbajmy o relacje i emocje

Nasze codzienne życie polega na funkcjonowaniu w społeczeństwie. Nieustannie jesteśmy wśród ludzi, spełniając jednocześnie różne role społeczne. W domu jesteśmy rodzicem/ dzieckiem, w pracy pracodawcą/ pracownikiem, a wśród znajomych jesteśmy po prostu kompanem. Różne są funkcje i różne są podstawy ich działania, jednak przede wszystkim polegają one na współpracy i komunikacji. Zaszczepmy więc to już u dzieci. Ważny jest wspólnie spędzony czas, rozmowy i zabawy. Możemy z maluchami pójść na spacer, poczytać im książki dla dzieci albo zagrać w planszówkę. Jednak to nie wszystko. Ważna jest również zabawa w grupie, wśród rówieśników. Są to do tej pory nieznane osoby, z którymi dziecko musi zacząć współpracować, komunikować się, radzić sobie z emocjami, a także zająć swoją pozycję. Jest to niepozorna, ciekawa forma rozrywki, która daje ogromną przewagę w przyszłości. Otwartość na ludzi to podstawa każdego lidera.

 

Najważniejsze jest słowo!

Nawiązując do poprzedniego punktu, niewątpliwym, obowiązkowym aspektem funkcjonowania w każdej grupie jest komunikacja. Jest to z jednej strony podstawowa płaszczyzna rozwoju, a jednocześnie bardzo rozbudowana. Dobre mówienie jest sztuką i jest kształcone na każdym poziomie, dlatego powinno być nieustannie kontrolowane. Na samym początku dzieci uczą się wydawać podstawowe dźwięki, następnie słowa, zdania, dążąc do tworzenia całej wypowiedzi. Jeśli zauważymy trudności w którymkolwiek obszarze, nie zwlekajmy z wizytą u logopedy. Może on w prosty sposób podpowiedzieć w czym leży problem i jak z tym walczyć. Jeśli dziecko bardzo szybko zacznie pracować nad daną kwestią, może w przyszłości w ogóle zapomnieć, że istniał taki problem. Wierszyki, książki dla dzieci  ćwiczenia. Poprawna mowa jest podstawą komunikacji, retoryki, a także czynnikiem decydującym o naszej pewności siebie. Nawet jeśli posiadamy skomplikowaną widzę, musimy umieć ją przekazać. Dobry mówca poradzi sobie w każdej sytuacji.

 

Obudźmy ciekawość!

Spójrzmy na siebie i zastanówmy się co robimy chętnie, a co sprawia nam trudność i powoduje niechęć. Wszystko jest kwestią określenia celu i motywacji. Jeżeli zajmujemy się kwestią, która nas ciekawi, wiemy, że jest niezbędna do określenia naszego celu podchodzimy do niej chętnie. Z kolei jeśli coś musimy zrobić, bo tak, bo ktoś nam kazał, nie mamy na to najmniejszej ochoty. Tak samo działają dzieci. Dlatego jeśli zależy nam, żeby odkryły pasję w tym co robią, pobudźmy ich ciekawość w konkretnym temacie. Zamiast na siłę zmuszać ich do czytania książek dla dzieci, zachęćmy ich w inny sposób. Może to być wycieczka, gra planszowa, doświadczenie czy po prostu zwykła rozmowa. Jeśli zaczniemy interesujący wątek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasi najmłodsi samodzielnie sięgną po książkę dla dzieci, aby dowiedzieć się więcej. Ciekawość świata jest kluczem do obserwacji, wyciągania wniosków, a także tworzenia przełomowych rozwiązań.

 

--- Artykuł sponsorowany ---