Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kupno mieszkania -rynek pierwotny czy wtórny?

Kiedy myślimy nad zakupem mieszkania musimy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Pierwszą rzeczą jest określenie naszych możliwości finansowych. Zarówno wkład własny, jak i ewentualny kredyt są tutaj kluczową sprawą. Bierzemy pod uwagę metraż, rozkład pomieszczeń, lokalizację i stan. I właśnie przy ostatniej kwestii zadajemy sobie pytanie-rynek pierwotny czy wtórny? Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym, ma zarówno zalety, jak i wady. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, który z nich jest lepszy. Jednak podczas podejmowania decyzji warto być tych kwestii świadomym. Przedstawiamy argumenty za i przeciw, aby nieco przybliżyć ich charakterystykę.
  • 26.03.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kupno mieszkania -rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego daje ogromnie dużo satysfakcji z tego względu, że jesteśmy pierwszymi właścicielami lokalu. Śledzimy budowę od samego początku, możemy nanosić drobne poprawki, decydowac o jego finalnym wyglądzie. Możemy wszystko urządzić dokładnie tak jak sobie wymarzyliśmy. Również sam aspekt nowego bloku napawa optymizmem -nowe technologie, materiały. Wszystko przeprowadzane jest z aktualnymi normami, a w razie jakichkolwiek usterek dewelopera obowiązuje gwarancja. Windy, komórki lokatorskie i parkingi podziemne to obecnie standard rynku pierwotnego. Jednak oczywiście minusy też są. Podstawową kwestią, która rzuca się w oczy jest cena, która jest zazwyczaj wyższa, niż przy wyborze rynku wtórnego. Drugim aspektem jest czas. Często kupujemy mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, co wymaga długiego czekania na budowę, wykończenie i finalne wprowadzenie się.

 

Rynek wtórny

Mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj kusi ceną/ czasem wprowadzenia się albo jednym i drugim. Oczywiście zależy to od stanu i umowy, ale zazwyczaj jeśli byśmy chcieli możemy wprowadzić się do takiego lokalu od już. Można znaleźć zarówno takie propozycje, które nie wymagają dodatkowego nakładu finansowego, jak również oferty do remontu. Dużym plusem takiego wyboru jest również fakt, że zazwyczaj ma wykończoną kuchnię i łazienkę, dzięki czemu nie musimy od razu wydawać kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o minusy to tutaj można je po prostu określić jako starość. Nawet jak cudownie, nowocześnie wykończymy mieszkanie, zrobimy remont to i tak będzie to stary budynek. Ściany, ocieplenie, instalacje, klatka schodowa -tego nie zmienimy. Dlatego kluczowe jest ocenianie stanu technicznego i ewentualnych usterek przed zakupem.

 

W takim razie co wybrać?

Tak jak przedstawiliśmy to już na początku, odpowiedź nie jest prosta i oczywista. Wszystko zależy od naszych potrzeb, celów, a także możliwości. Każdy z nas marzy o willi z basenem, a nawet dwoma, jednak większości zwyczajnie na to nie stać. Jeśli zależy nam na cenie, lepiej wyglądają oferty na rynku wtórnym, chociaż nie zapominajmy, że zazwyczaj trzeba doliczyć do nich koszty ewentualnego remontu. Jeśli zależy nam na czasie to również zastanówmy się nad używanymi lokalami. Natomiast gdy mamy czas, nie spieszy się nam aż tak bardzo, a zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję, rynek pierwotny sprawdzi się świetnie. Wybór zależy od nas!

--- Artykuł sponsorowany ---