Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nakrętki kołnierzowe - budowa i zastosowanie

Nakrętki kołnierzowe to dość charakterystyczny typ nakrętek. Wyróżnia ją budowa, która została wzbogacona o charakterystyczny kołnierz. Kołnierz ten ma za zadanie zapobieganie samoczynnemu odkręcaniu się śruby lub wkrętu, ponieważ dzięki zwiększeniu siły docisku nakrętki skutecznie uniemożliwia jej samoistne odkręcanie się. Kołnierze w takich nakrętkach mogą być dodatkowo ząbkowane lub występować z wkładką.
  • 24.03.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nakrętki kołnierzowe - budowa i zastosowanie

Parametry nakrętki kołnierzowej


Ze względu na charakterystyczną budowę, nakrętki kołnierzowe mają więcej parametrów niż zwykłe nakrętki czy śruby. Sprawdzając wymiary nakrętek znajdziemy następujące dane:
- d1 - oznaczającą średnicę zewnętrzną kołnierza
- k - określa wysokość kołnierza
- m - wysokość nakrętki razem z kołnierzem
- s - średnica gwintu nakrętki
- e - średnica nakrętki zmierzona na jej dwóch przeciwległych brzegach.
Same nakrętki, biorąc pod uwagę ich rozmiar, oznaczane są za pomocą litery M plus liczba i odpowiadają śrubom o tym samym oznaczeniu rozmiarowym.
W zależności od ich przeznaczenia nakrętki wykonywane są z różnych materiałów. Zdecydowana większość to nakrętki wykonane ze stali odpornej za nacisk, zużycie i naprężenia, ale zdarzają się również specjalistyczne nakrętki wykonane z innych materiałów. Za przykład mogą posłużyć nakrętki użytkowane w modelarstwie lub w przypadku niektórych sprzętów gospodarstwa domowego, które są często wykonywane ze wzmocnionego plastiku lub innego trwałego kompozytu. 
W większości sklepów stacjonarnych i internetowych dostępne są nakrętki kołnierzowe din 6923 w kolorze stali, można jednak znaleźć nakrętki malowane, jeśli ich zastosowanie wpływa na estetykę łączonych powierzchni. Z kolei nakrętki stosowane na zewnątrz często są pokryte dodatkową warstwą substancji zwiększającej ich niewrażliwość na działania warunków atmosferycznych.

Zastosowanie

Nakrętki stosuje się do trwałych łączeń śrubowych. Nakrętki z kołnierzem zwykle znajdują swoje zastosowanie w miejscach, w których istnieje ryzyko samoistnego odkręcenia się śruby. Są to wszystkie elementy narażone na drgania - takie jak elementy maszyn czy pojazdów. Dobrze sprawdzają się również w przypadku łączenie materiałów narażonych na obciążenia, w których sam wkręt lub śruba mogą być niewystarczającym zabezpieczeniem. Innym przykładem zastosowania może być miejsce łączenia dwóch cienkich powierzchni, w których nie ma możliwości ich nagwintowania - jak na przykład dwie cienie blachy. W tym przypadku można użyć nakrętek z kołnierzem lub równie popularnych nitonakrętek, które jednak są mniej estetyczne.

--- Artykuł sponsorowany ---