Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Aspartam, skuteczny substytut cukru

W czasach, gdy cukrzyca staje się coraz bardziej popularną chorobą, szukamy sposobów walki z nią. Odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna mogą być bardzo skuteczną bronią. Czy aspartam może być użyty jako zamiennik cukru?
  • 10.03.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Aspartam, skuteczny substytut cukru

Aspartam to produkt, który został wynaleziony przypadkiem. Odkrywcą jest amerykański chemik James Chlatter. Naukowiec poszukując leku na wrzody żołądka, odkrył substancje słodzącą. Obecnie słodzik jest substytutem cukru w wielu produktach spożywczych. Jest ponad dwustukrotnie słodszy od cukru, a jego kaloryczność jest bliska zeru. Takie właściwości zjednują mu sympatyków. Osoby pragnące zrzucić wagę wybierają produkty z nim w składzie zamiast cukru. Wielu producentów kieruje się analogicznym tokiem rozumowania. Skoro coś jest słodsze i mniej kaloryczne, to do tej samej ilości produktu dodaje się tego składnika znacznie mniej niż cukru. To duża i ceniona zaleta.

Cukrzyca i aspartam

Choroba staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, a na pewno na szeroko rozumianym Zachodzie. Widoczny jest wzrost otyłości u osób dorosłych. Spowodowane to jest siedzącym trybem pracy lub złym odżywianiem albo jednym i drugim jednocześnie. Taka stan prowadzi często do cukrzycy.

Niestety choroba dotyka coraz częściej dzieci. Podobnie jak w wypadku dorosłych, najmłodsi dużo więcej czasu spędzają w pomieszczeniach, siedząc lub leżąc. Najpierw szkoła, później zajęcia dodatkowe, a na koniec odpoczynek w domu. Do tego dochodzą częste zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego, a brak nawyku ruchu potęguje tylko problem. Ponadto niezdrowe słodzone cukrem przekąski i napoje dopełniają całości obrazu.

Zdarzają się sytuacje, w których lekarze polecają substytuty cukru dla osób, które mają problem z odstawieniem łakoci. Aspartam jest jednym z takich zamienników. Nadaje się do tego zadania dzięki niskiej kaloryczności, a te podczas diety trzeba po prostu liczyć. Ponadto wykonuje zadanie cukru, czyli słodzi potrawy lub napoje. Dostępne w sieci wyniki badań wykazują, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznaje aspartam za produkt bezpieczny i dopuszcza jego stosowanie w przemyśle spożywczym.

Kiedy stosowanie aspartamu jest zabronione?

Osoby, które chorują na fenuloketonurię, nie mogą korzystać z tego słodzika. W skład aspartamu wchodzi między innymi fenyloalanina, której osoby chorujące nie są w stanie rozłożyć. W organizmie brakuje enzymu, który poradzi sobie z tym składnikiem. W związku z tym w ciele odkłada się fenyloalanina, która z czasem może doprowadzić do różnych dolegliwości.

Wśród najpoważniejszych należy wymienić obniżone napięcie mięśniowe, „mysi zapach” wydzielany przez ciało, nadpobudliwość, problemy z koncentracją czy zaburzenia rozwoju psychoruchowego. W późniejszych stadiach choroba nabiera rozpędu i jej następstwa, jeśli są nieleczone potęgują się.

Dlatego w Polsce w trzeciej dobie po porodzie wykonuje się badania przesiewowe mające na celu zdiagnozowanie choroby. Nie ma więc sytuacji, w której nie wiemy o tym, że dana osob,a choruje na fenyloketonurię. Dzieci, u których zdiagnozowano tą dolegliwość, często są pod opieką specjalistów, którzy układają dietę. Z czasem rodzice przejmują za to odpowiedzialność, a następnie dziecko uczy się odpowiednich nawyków żywieniowych.

Więcej praktycznych informacji o słodziku znaleźć można na aspartam szkodliwość.

Obecnie aspartam spotkamy w wielu produktach spożywczych. Jest on dopuszczony do spożycia przez organizacje zajmujące się ochroną zdrowia całych populacji. W Europie jest to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Ważne jest, aby stosować towary zawierające aspartam z taką samą rozwagą, z jaką podchodzimy do produktów słodzonych i innych produktów. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

--- Artykuł sponsorowany ---