Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2019 roku?

Kwota wolna od podatku została wprowadzona w celu odciążenia osób zarabiających najmniej. Niestety, żeby w pełni skorzystać z opcji zwrotu podatku, Polacy musieliby zarabiać naprawdę mało. Mówimy to u kwotach, które są zbyt niskie, by można było za nie przeżyć. Z tego też powodu, kwota wolna od podatku jest jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów, ale po niedawnych podwyżkach nie widać na chwilę obecną na horyzoncie żadnych możliwości na zmianę sytuacji. Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2019 roku?
  • 11.03.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2019 roku?

Co to jest i ile wynosi kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to nic innego jak suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Na chwilę obecną (rozliczając się za zarobki w 2018 roku) wynosi ona równe 8000 złotych. Oznacza to po prostu, że jeśli w ciągu roku zarobiliśmy 8000 złotych brutto lub mniej, to zostanie nam naliczony zwrot całego wpłaconego podatku, do kwoty 1440 złotych. Zarabianie poniżej kwoty wolnej od podatku nie oznacza natomiast, że nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Obowiązek ten posiada każdy, kto w poprzednim roku kalendarzowym wykazał jakiekolwiek dochody w sposób legalny (tj. na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło i inne rodzaje umów akceptowane w państwie polskim)

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku o złotówkę, spowoduje, że podatek zostanie nam naliczony. W obecnych czasach nie jest to nic trudnego, gdyż 8000 złotych brutto to niewiele więcej niż jedna średnia krajowa lub dwie minimalne pensje. 

Osoby, które w danym roku nie osiągnęły żadnych dochodów nie musza wypełniać rocznego zeznania podatkowego. 

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku

Z sytuacją przekroczenia kwoty wolnej od podatku spotyka się w Polsce zdecydowana większość osób. Z tego też powodu muszą oni opłacać podatek dochodowy na rzecz państwa. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, w jaki sposób obliczany jet podatek. 

W Polsce istnieją dwa progi podatkowe. Pierwszy z nich to zarobki do 85.528 złotych brutto (osiągnięcie tej kwoty możliwe jest, gdy zarabiamy ponad 7200 złotych brutto miesięcznie). Osoby mieszczące się w pierwszym progu podatkowym mają obowiązek odprowadzania 18% całkowitej kwoty zarobków na podatek dochodowy. Zarabiając więcej niż wynosi limit pierwszego progu, wpadamy w drugi próg podatkowy, który obciąża nas 32% podatkiem od kwoty powyżej 85.528 złotych brutto.Oznacza to, że osoba zarabiająca dużo ma obowiązek płacić 18% od kwoty 85.528 złotych brutto i 32% od tego co zarobiła ponad to (w przypadku rocznych zarobków wynoszących 90 tysięcy złotych, podatek 32% płacimy od kwoty 4472 złotych).

Jak wygląda natomiast kwestia kwot zwolnionych od podatku?

Przy zarobkach nie przekraczających 8000 złotych, kwota wolna od podatku wynosi dokładnie 8000 złotych. Jeśli będziemy zarabiać od 8001 do 13000 złotych brutto w skali roku, musimy liczyć się z degresywną kwotą, wynoszącą od 8001 do 3091 złotych wolnych od podatku. W przypadku zarobków od 130001 do 85528 złotych, kwota wolna od podatku wynosi dokładnie 3091 złotych. W przypadku zarobków od 85529 do 127000 złotych, kwota jest degresywna i wynosi od 3091 złotych do 0 złotych. Zarobki powyżej 127000 złotych nie oferują nam żadnej kwoty wolnej od podatku.

Składanie deklaracji PIT

Składanie deklaracji PIT w tym roku stało się niezwykle proste. Wszystko dzięki specjalnej stronie internetowej udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, która pozwala nam składać rozliczenie podatkowe PIT online. Rejestracja do systemu jest bardzo prosta, a po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do wypełnionego już wstępnie PIT-a, który trzeba zazwyczaj już tylko potwierdzić i wysłać. 

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Jedną z nich jest platforma PITax.pl umożliwiająca rozliczenie tegorocznych PITów online. Dzięki prostemu i przyjaznemu środowisku rozliczmy nasz PIT.

--- Artykuł sponsorowany ---