Niedziela, 16.06.2019

Indywidualne konta mieszkaniowe - Powrót do oszczędzania na własne "M" na korzystniejszych zasadach

  • 17.04.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Indywidualne konta mieszkaniowe - Powrót do oszczędzania na własne "M"…
Niegdyś każdy posiadał oszczędnościowe książeczki mieszkaniowe, jednak denominacja sprawiła, że Ci którzy z nich nie skorzystali wiele stracili. Dziś rząd chce wprowadzić Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które realizowane będą przez banki komercyjne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Mają pozwolić na zaoszczędzenie środków na własne "M" bądź działkę budowlaną lub budowę domu. Dodatkową korzyścią, która ma zachęcić do oszczędzania będzie 5% procentowy roczny bonus, który ma nie być oprocentowany tzw. podatkiem Belki.

Twórcy programu "Mieszkanie+" twierdzą, że IKM pozwoli na większy rozwój w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości. Szacują, że zakładanie przez Polaków kont oszczędnościowych w ramach programu spowoduje, że banki komercyjne, wzorem standardów zachodnich będą oferowały swoim klientom lepsze warunki kredytu hipotecznego na podstawie regularnie wpłacanych kwot na konto oszczędnościowe.

Różnica w stosunku do dawnych książeczek mieszkaniowych polega na tym, że pieniądze można podjąć również na inne cele, jednak wtedy trzeba się liczyć z koniecznością oddania 5% bonusów, a także zapłaceniem podatku. Dlatego decyzja taka będzie podejmowana zapewne jedynie w naprawdę trudnej życiowej sytuacji. Takie przepisy mają również skłonić do wyrobienia nawyku oszczędzania, które pomoże zachować pieniądze na trudniejszy czas.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie mógł założyć każdy dorosły Polak, niezależnie od wieku i wysokości zarobków. Minimalny okres oszczędzania ma wynosić 5 lat, a dla beneficjentów programu "Mieszkanie+" tylko 12 miesięcy. Środki z IKM będzie można przeznaczyć na nabycie działki budowlanej w celu wybudowania domu jednorodzinnego, na budowę lub zakup domu, zakup mieszkania, zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w ramach spółdzielni mieszkaniowej, a także wkład własny w przypadku kredytu na zakup lub budowę domu czy też mieszkania. Ponadto zaoszczędzone pieniądze z bonusem będzie można przeznaczyć na remont, modernizację lub wykończenie domu. Ponieważ szczegóły programu są jeszcze w fazie dopracowywania, nie jest jeszcze ustalony górny pułap oszczędności, które zwolnione będą z 19% podatku. Na razie wiadomo, że nie będzie go trzeba płacić od bonusów przyznawanych raz na rok. Program ma być szansą dla tych, którzy do tej pory nie mieli możliwości zaoszczędzenia na własne mieszkanie. Ma również pomóc w utrzymaniu na wysokim poziomie popytu na mieszkania poprzez gromadzenie kapitału na przyszłe transakcje na rynku nieruchomości. Czas pokaże na ile program okaże się skutecznym wsparciem dla rodzin.

Grupa Tipmedia
Podziel się: