Niedziela, 16.06.2019

Jakie surowce do produkcji papieru są dostępne na rynku?

  • 03.01.2019, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie surowce do produkcji papieru są dostępne na rynku?
Jakie typy surowców oraz formaty papieru są stosowane w poligrafii? Aktualnie rynek poligraficzny oferuje wiele podłoży do druku. Mogą to być: papiery, kartony oraz tektury.

Jakie są rodzaje papieru?

Do jego produkowania wykorzystywane są włókniste surowce roślinne, między innymi włókno lnu, konopi, bawełny i drewna iglastego. Najważniejsze surowce do produkcji papieru to: surowiec włóknisty (powstaje z lnianych, bawełnianych oraz konopnych szmat, które są poddawane procesom oczyszczania, gotowania, rozdrabniania, ścier drzewny i celuloza. Papier można podzielić ze względu na surowce do produkcji papieru. Wyróżnić można tutaj: papier bezdrzewny, papier pół drzewny, papier drzewny i papier mieszany.

Jaką gramaturę papieru można wyróżnić?

Gramatura jest masą jednego metra kwadratowego wyrażoną w gramach: Bibułki mają gramaturę 28 gram, papier gramaturę od 29 do 160 gram, a karton gramaturę od 160 do 315 gram. Tektura ma gramaturę większą niż 315 gram.

Surowce do produkcji papieru w druku offsetowym

Papier offsetowy jest papierem mocno zaklejonym w masie oraz powierzchniowo. Jest odporny na zrywanie powierzchniowe. Ma niski stopień pylenia. Często stosowany jest do produkcji ulotek i gazetek. Jest idealnym surowcem do druku książek.

Papier powlekany- czym jest?

To doskonały surowiec do produkcji wyrobów wysokiej jakości, czyli ulotek, folderów, katalogów. Wyróżnia się wysoką gładkością i połyskiem. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Gdzie stosuje się kartony i tektury?

Kartony oraz tektury posiadają szerokie zastosowanie do produkowania opakowań, okładek książek i katalogów. Zależnie od wykorzystania produktu końcowego można wybierać z bogatej gamy kartonów o rozmaitych sztywnościach, gramaturach i kolorach. Można wyróżnić kartony powlekane z białym spodem (GC1) (doskonałe do produkcji opakowań w przemyśle kosmetycznym, ekskluzywnych katalogów oraz albumów, kartony powlekane z kremowym spodem  (GC2) (stosowane do produkcji opakowań, w szczególności w branży farmaceutycznej), kartony makulaturowe (GD) (najczęściej stosuje się je do produkcji opakowań, w których strona wewnętrzna nie ma znaczenia).

Z surowców do produkcji papieru powstaje papier samoprzylepny oraz papier i karton ozdobny

Jak widać, surowce do produkcji papieru są niezwykle różnorodne. Papier samoprzylepny jest złożony z dwóch warstw. Podłoża papierowego jednostronnie powleczonego i warstwy spodniej, która jest pokryta warstwą klejową. Stosuje się go do produkcji etykiet samoprzylepnych. Papier oraz karton ozdobny to zazwyczaj surowce o fakturowanej powierzchni. Białe albo barwione w masie. Stosuje się je najczęściej do produkowania zaproszeń i opakowań okolicznościowych. Doskonałe do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Ostatnim rodzajem jest papier samokopiujący. Jest to rodzaj surowca do produkcji papieru, który posiada warstwy funkcjonalne, które umożliwiają kopiowanie. Papier zaklejony w masie. Biały albo barwiony.

Grupa Tipmedia
Podziel się: