Niedziela, 16.06.2019

Kiedy przydadzą nam się kleje termotopliwe

  • 23.11.2018, 15:00
  • Materiał Partnera
Kiedy przydadzą nam się kleje termotopliwe
Kleje towarzyszą nam niemal od początków ludzkości. Przez tysiąclecia ulegały one przeróżnym modyfikacjom. Dzisiaj do wyboru mamy bogatą paletę klejów zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.

Historia kleju

Kleje pojawiły się w życiu człowieka bardzo szybko. Pierwsze substancje, do których dotarli archeolodzy, pochodzą z okresu między 77 a 38 tys. lat temu. Zostały one odnalezione podczas prac nad kamiennymi ostrzami z jaskini Sibudu w KwaZulu-Natal w północnej części Republiki Południowej Afryki. Odkryto wówczas, że groty były mocowane za pomocą mieszanki gumy akacjowej i ochry. Jest to pierwszy, znany współczesnym ludziom klej dwuskładnikowy. Neandertalczyk także wytwarzał skuteczne spoiwo. Był to wysokiej jakości klej z brzozowej smoły. Pierwszy przypadek używania spoiwa w Europie odnotowano u brzegów Jeziora Zauryskiego. Znaleziono tam łuk, do którego łączenia użyto kleju pochodzenia zwierzęcego. Mąka woda i ocet natomiast to składniki lepiszcza wykorzystywanego już 2400 lat temu do sklejania papirusów. Tysiąc lat później w Egipcie stosowano klej żelatynowy ze skór zwierzęcych lub kości. Rzymianie natomiast, by otrzymać silne spoiwo, gotowali skóry.

Współczesne rodzaje kleju

Obecnie możemy wybierać pomiędzy wieloma rodzajami klejów. Wszystko zależy do tego, do czego jest on nam potrzebny. W domu chętnie korzystamy z klejów bazujących na polioctanie winylu. Klej ten jest uważany za  uniwersalny. Nadaje się do stosowania z drewnem klejonym, litym i materiałami drewnopochodnymi. Klej polioctanowy zastyga najdłużej w ciągu doby, a spoina staje się przeźroczysta. Wszelkie zabrudzenia klejem najlepiej czyścić natychmiastowo. Gdy klej ten wyschnie, będziemy mieli problemy z jego usunięciem. Oprócz polioctanowego, możemy także korzystać z klejów amonowych czy mocznikowych.

Kleje termotopliwe idealne do przemysłu

W przemyśle potrzebne są rozwiązania, które pozwolą na szybkie i trwałe łączenie różnych powierzchni. Dlatego fabryki chętnie wykorzystują kleje termotopliwe. Hotmelty, to kleje przemysłowe podawane na liniach automatycznych. Rozgrzewa się je do wysokiej temperatury. Wynosi ona średnio około 150oC ( Klej Termomelt Ecotop 11) lub w wersji niskotemperaturowej około 120oC (np. Klej Termomelt Ecotop Cool 02). Dzięki temu odznaczają się szybkim i mocnym wiązaniem, co pozwala na wysoką wydajność produkcji. Sprawdź, do czego są wykorzystywane kleje termotopliwe. Na pewno swoje zastosowanie znajdą w stolarni do oklejania krawędzi (Klej Rayt Hot Melt MA6714-T lub wypełniony MA6575). W motoryzacji zaś sprawdzą się do łączenia wykładziny podłogowej z wyściółką filcową, czy tapicerowania foteli. Ich zaletą jest elastyczność, która ułatwia proces montażu.

 

Materiał Partnera
Podziel się: