Niedziela, 16.06.2019

Fototapety i inne drukowane dekoracje

  • 06.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Fototapety i inne drukowane dekoracje
Drukowane dekoracje są popularne, ale jeszcze mało znane niektórym osobom. Warto poznać te produkty, ponieważ mozna je wykorzystywać na wiele sposobów we wnętrzach domowych i firmowych.

Wybór dekoracji do pokoju nie jest prost sprawą, zwłaszcza jeśli jest to pokój już urządzony. W przypadku aranżacji projektowanych kompleksowo nie ma zbyt wielu ograniczeń, chociaż trzeba brać pod uwagę gust właściciela oraz wygodę użytkowania, rozmiary pomieszczenie i podobne. W urządzonym pokoju jest podobnie, chociaż ograniczenia są większe, po wielu przymiarkach do wykorzystania zostają ściany.

Dekoracja ścian nie ogranicza naszej inwencji, a jeśli poznamy jakie dekoracje możemy zastosować, to przekonamy się jak duże mamy możliwości. Jeśli zdecydujemy się na dekoracje drukowane, to wybieramy spośród czterech różnych produktów, które nieco inaczej oddziałują na pomieszczenie. Największa dekoracja to fototapeta drukowana na zamówienie, która może obejmować całą ścianę, a jej wielkość mierzy się w metrach kwadratowych. Wydruk jest wykonywany na podstawie zdjęcia lub grafiki cyfrowej o doskonałej jakości i dużej rozdzielczości. Jakość wydruku, odwzorowanie koloru, trwałość są najwyższej próby, a fototapeta będzie naprawdę zdobić wnętrze. Pierwszą czynnością w trakcie zakupu fototapety jest dokładne określenie wymiarów. Zwykle są to wymiary ściany, ale bardzo często fototapety nie przykleja się na całej ścianie. Tak się robi w przypadku, gdy część fototapety jest zasłonięta meblami i nie ma sensu jej naklejać w takich miejscach. Kolejną i najbardziej pracochłonną czynnością jest wybór motywu. Kiedy zaczniemy przeglądać bazę zdjęć i grafik, przekonamy się, że to niełatwe zadanie, bo ciekawych tematów jest ogromna liczba. Trochę pomaga pogrupowanie w kategorie tematyczne i stosowanie wyszukiwarki zdjęć, ale wybieranie zdjęć to czynność wciągająca bez reszty. Wystarczy przejrzeć kategorię fototapet dla młodzieży (https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-mlodziezowe/), w której jest tak dużo różnorodnych propozycji, że młodzi ludzie na pewno znajdą coś dla siebie.

Fototapety mają to do siebie, że narzucają swój styl i czasami reszta wnętrza jest tylko dodatkiem. Co prawda w wielu przypadkach to zaleta, ale zwykle zależy nam na nieco innym oddziaływaniu dekoracji. Wtedy możemy zdecydować się na drukowane obrazy, zamawiane i wykonywane podobnie jak fototapety, ale na innym podłożu, którym jest powlekane płótno. Obrazy mają nieco większe możliwości konfigurowania produktu, proporcje i wymiary dobieramy w dowolnym zakresie, w zależności od potrzeb. Podobnie jak w przypadku fototapet, tak i tutaj możemy dodatkowo sterować doborem motywy, dostosowując go do całości wystroju.

Nieco tańszą wersją obrazu są plakaty, które drukowane są na papierze podobnym jak fototapety, a mają podobne możliwości konfiguracyjne jak obrazy. Zaletą obydwu tych produktów, czyli obrazów i plakatów jest to, że mogą być drukowane z materiałów wyjściowych o nie tak doskonałej jakości jak fototapety. W praktyce oznacza to, że możemy je drukować z własnych zdjęć, co zresztą bardzo często jest robione. Są to zazwyczaj zdjęcia pamiątkowe albo własne artystyczne próbki (zobacz w sklepie https://fototapety.art/).

Wybór konkretnego produktu do dekoracji naszego wnętrza to wynik pewnego kompromisu zależnego od tego, czego oczekujemy od dekoracji oraz ceny. Dekoracje drukowane na zamówienie są droższe od tych z półki, ale mają znacznie lepszą jakość.

Grupa Tipmedia
Podziel się: