Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jakie dane muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Kupno samochodu nie jest dla wielu kierowców codziennością. To duże wydarzenie, które wiąże się ze znacznym wydatkiem. W tym artykule opowiemy Ci o tym, jakie dane powinny być zawarte w umowie kupna-sprzedaży auta. Dzięki tej wiedzy będziesz mieć pewność, że cała transakcja przebiega w pełni legalnie i będzie rozliczona w prawidłowy sposób.
  • 04.05.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie dane muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Pamiętaj o obowiązkach kupującego

Przy sprzedaży samochód na kupującym spoczywają obowiązki formalne, których musi dopełnić, by jego zakup był poprawny pod kątem prawnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co powinieneś zrobić po zakupie pojazdu, czytaj tu: https://iotwock.info/artykul/kupujesz-uzywany-samochod/750767. Znajdziesz tam szczegółowy opis najważniejszych zagadnień.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Poniżej przygotowaliśmy wszystkie najważniejsze elementy, które bezwzględnie muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu.

Data i miejsce zawarcia umowy – podstawowa informacja, bez której żadna umowa nie będzie respektowana przez prawo.

Dane sprzedawcy – chodzi o informacje, które pozwolą na identyfikację tej strony transakcji. W umowie musi znaleźć się: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego oraz wszelkie inne dane, ułatwiającego kontakt.

Dane kupującego – podobnie jak powyżej, w umowie musi znaleźć się: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego oraz wszelkie inne dane, ułatwiającego kontakt.

Opis przedmiotu umowy – w tym wypadku mówimy o samochodzie. Dopilnuj, by sprzedający umieścił w dokumencie informacje takie jak: marka, model, kolor, rok produkcji, przebieg, numery rejestracyjne, numer VIN, numer karty pojazdu (o ile została wydana).

Cena – każda umowa kupna-sprzedaży musi zawierać cenę, za jaką zbywany jest konkretny pojazd. Oprócz samej kwoty warto też umieścić informacje o sposobie rozliczenia. Najczęściej wybierane metody to przelew lub gotówka.

Data przekazania – jest bardzo ważna, ponieważ po jej upływie, w przypadku nieprzekazania auta, kupujący może dochodzić swoich praw.

Oświadczenie kupującego – jako nabywca powinieneś podpisać oświadczenie, w którym przyznajesz, że stan techniczny samochodu jest Ci znany i w pełni go akceptujesz. Pamiętaj, że podpisanie tego oświadczenia nie pozbawia Cię prawa do rękojmi.

Oświadczenie sprzedającego – sprzedawca powinien podpisać się pod informacją, że pojazd nie jest zajęty przez komornika ani nie stanowi zabezpieczenia.

Podpisy – bez nich umowa będzie nieważna. Każda ze stron musi złożyć swój podpis na końcu umowy kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela, potrzebna będzie jego zgoda na zbycie oraz podpis.

Skorzystaj z gotowego wzoru

W Internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów umowy kupna-sprzedaży. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ masz wtedy pewność, że dokument, który wykorzystujesz do przeprowadzenia transakcji, jest poprawnie zredagowany i żaden urząd lub ubezpieczyciel nie będzie miał do niego zastrzeżeń.

Materiał Partnera