Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak rozłożyć spłacanie kredytów

Pożyczki od banków mogą często bardzo pomóc przy kosztowniejszych inwestycjach. Stanowią także wsparcie, jeśli potrzebujemy środków na mniejszy zakup. Rozliczanie ich i spłacanie czasem bywa kłopotliwe - zwłaszcza jeśli posiada się kilka kredytów.  Mimo to, jednak odpowiedzialna osoba jest w stanie sobie doskonale poradzić z takim wsparciem. Czy różnią się od siebie poszczególne kredyty?
  • 30.11.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak rozłożyć spłacanie kredytów

 

Kredyt hipoteczny

Konsolidacja kredytu

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Kredyt hipoteczny

W zależności od potrzeb można się udać do banku w celu uzyskania pożyczki lub skorzystać z takiej usługi online - jak kredyt hipoteczny online na Direct Money. Uzyskanie takiego wsparcia finansowego wymaga szeregu dokumentów. Potrzebne będzie zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, umowa o pracę, zaświadczenie o źródle dochodów, wyciąg z konta bankowego, PITy z ostatnich dwóch lat oraz zaświadczenie z ZUSu. Oprócz tego konieczny jest wniosek o przyznanie kredytu, a także dokument potwierdzający tożsamość. Jest to standardowa procedura jeśli chodzi o przyznawanie kredytu. Dodatkowo do pożyczki hipotecznej potrzebne są dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości - akt własności, odpis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów, pozwolenia na budowę, a także dokumenty od rzeczoznawcy majątkowego, który oszacuje wartość rynkową budynku.

Zabezpieczenie na poczet zadłużenia stanowi hipoteka. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać pożyczkę bank ma pełne prawo do przejęcia na własność nieruchomości. Kredyty hipoteczne są brane zazwyczaj na dość wysokie sumy. Przydają się one do inwestycji biznesowych lub także na zakup mieszkania. 

 

Konsolidacja kredytu

Konsolidacja kredytu to określenie na połączenie w jedno kilku innych kredytów i pożyczek. Dzięki temu kilka rat zamienia się w jedną korzystną ratę. Plusem takiej sytuacji jest łatwość w spłacaniu zobowiązań. 

Proces jakim jest konsolidacja kredytu nie jest skomplikowany. Potrzeba przede wszystkim dowodu tożsamości, żeby konsultant mógł sprawdzić zadłużenie i stwierdzić prawdziwość danych. Bank wymaga także jednego z dwóch dokumentów potwierdzających dochody, potwierdzeń z trzech ostatnich przelewów od pracodawcy ewentualnie zaświadczenia o wynagrodzeniu.Czasem potrzebny jest także całościowy wyciąg z historii rachunku klienta, a także potwierdzenie o odprowadzaniu składek do ZUS. 

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Kredyt hipoteczny może także zostać skonsolidowany. Uzyskanie takiego kredytu oznacza, że zobowiązania kredytobiorcy są spłacane poprzez fundusze pozyskane od wierzyciela. W ten sposób wszystkie długi zostają spłacone oprócz kredytu konsolidacyjnego.  Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipotecznym pozwala na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania. Dzięki temu zwiększona zostaje maksymalna kwota kredytowania, a w rezultacie zyskujemy możliwość uzyskania niższego oprocentowania. Wydłużony może zostać również okres spłaty zobowiązań. 

Banki będą również skłonne udzielić nam konsolidacji na dłuższy okres. Konsolidacja kredytów hipotecznych jest wymaga większej ilości dokumentów i dłuższego czasu, minusem mogą być także dodatkowe koszty. 

Nie mniej jednak jest to warte zachodu. Komfort spłacania jednego zobowiązania w porównaniu z comiesięcznym przesyłaniem kilku przelewów jest niewątpliwie satysfakcjonujący. Wzięcie takiego kredytu w jednym banku sprawi, że w przyszłości bank będzie bardziej skłonny współpracować z nami czy oferować kredyty na inne zobowiązania. Oczywiście przy terminowości spłaty.

Materiał Partnera