Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Moje dziecko idzie do szkoły! O czym należy pamiętać?

Pierwsze dni w szkole naszego dziecka to wydarzenie, które przeżywa cała rodzina. W końcu jest to rozpoczęcie nowego etapu. Przełom w życiu, w którym nasz najmłodszy wchodzi w nową rolę i staje się pełnoprawnym uczniem/ uczennicą. To zmiana, która wiąże się nie tylko z rozpoczęciem intensywnej nauki z książek szkolnych, ale i intensywnym rozwojem w innych sferach. W końcu dziecko musi wytrzymać w ławce kilka lekcji po 45 min, poznać system sprawdzania wiedzy, a także wykształcić umiejętności emocjonalne, społeczne i poznawcze. Wątpliwości i pytań nad którymi się zastanawiamy jest wiele: ‘Czy dziecko sobie poradzi?’, ‘Czy znajdzie przyjaciół?’, ‘Czy będzie z radością chodziło na zajęcia?’. Jednak bez obaw, na pewno będzie dobrze!
  • 30.06.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Moje dziecko idzie do szkoły! O czym należy pamiętać?

Rozbudzenia radości i ciekawości chodzenia do szkoły

Każde dziecko jest inne i trudno stwierdzić jak poradzi sobie z nową sytuacją. Niektórzy najmłodsi są bardzo otwarci i nie mają żadnych trudności w przejściu z przedszkola do szkoły. Innym natomiast przychodzi to z wielką trudnością. Kluczową rolą rodziców jest pokazanie dzieciom pozytywnych aspektów nauki, poznawania nowych kolegów, a także zmotywować je do nauki. Z książek szkolnych mogą dowiedzieć się wiele ciekawych informacji, a z innymi dziećmi spędzać w ciekawy sposób przerwy. Na intensywną naukę i związane z tym trudności przyjdzie czas, w pierwszych latach najważniejsze jest zbudowanie pozytywnego obrazu szkoły i zachęcenie ich do zdobywania wiedzy i rozwoju.

 

Obecny i przygotowany

Szczerze mówiąc, ciężko jest z dnia na dzień zmusić dziecko do przestawienia trybu dnia i otoczenia, które zna na coś zupełnie nowego. Nowe miejsce, ludzie, zasady, a do tego książki szkolne. Pójście do szkoły to nie pora na rzucanie na głęboką wodę, podejdźmy do tego stopniowo. Wybierzmy się z dzieckiem na drzwi otwarte, aby mogło poznać placówkę, wychowawczynię. Pytajmy o wrażenia, dzielmy się swoimi, w domu poruszajmy często temat ‘rozpoczęcia nowej przygody’, tak aby oswoić najmłodszych z tą myślą. Można również stopniowo zacząć przyzwyczajać dziecko do szkolnego trybu. Konkretne godziny posiłków i snu, poranne wstawanie, ubieranie się, a nawet stopniowy kontakt z książkami szkolnymi. Po takich działaniach możemy być pewni, że adaptacja przebiegnie niewątpliwie łagodniej.

 

Wsparcie to podstawa!

Nowa szkoła, a także cały system to dla dziecka przestrzeń do odkrycia. Musi poznać jak funkcjonuje, jakie panują w niej zasady. Chodzenie na zajęcia staje się najważniejszym wydarzeniem dnia, dlatego jako rodzice/ opiekunowie zainteresujmy się tym. Po skończonych lekcjach zapytajmy jak było, co się ciekawego wydarzyło, jakie tematy w książkach szkolnych przerobili albo z ewentualnie jakimi trudnościami się spotkało. Szkoła to nie tylko same radości, zdarzają się również niepowodzenia i zmartwienia. Dlatego bądźmy przy dziecku i starajmy się wspólnie znaleźć rozwiązanie. Poczucie bezpieczeństwa i wsparcie to dla niego kluczowe kwestie. Ma to wpływ nie tylko na poczucie większego komfortu, ale również wpływa na wzmocnienie relacji rodzic-dziecko.

Materiał zewnętrzny