Będą przygotowani do obrony cybernetycznej

  • 06.04.2017, 19:00 (aktualizacja 07.09.2017, 15:43)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Będą przygotowani do obrony cybernetycznej ZSB w Braniewie
Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie został wytypowany do udziału w pilotażowym programie Ministerstwa Obrony Narodowej „Informatyczne zielone garnizony”.

Program będzie realizowany w ZSB w roku szkolnym 2017/2018.
— Do projektu zostało zaproszonych tylko 12 szkół z ośmiu województw, a w województwie warmińsko-mazurskim z Gołdapi, Orzysza, Pisza oraz Braniewa — mówi Artur Mieczaniec, wicestarosta braniewski. — Zarząd Powiatu Braniewskiego zadecydował, że program ten — ze względu na funkcjonowanie w ZSB klas wojskowych — będzie realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w tymże zespole.

Na początku marca w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się spotkanie, na którym omówiono założenia programu nauczania informatyki w projekcie „Informatyczne zielone garnizony”. Oprócz przedstawicieli Wojskowego Centrum Edukacji Społecznej w MON w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratoriów oświaty, organów prowadzących szkoły. ZSB w Braniewie reprezentował wicedyrektor Dariusz Lis oraz kierownik gospodarczy Robert Januszko.

— Braniewo znalazło się w pilotażowym programie MON, ponieważ spełniło kryteria kwalifikacyjne przyjęte przez resort — mówi Dariusz Lis. — Założono, że oferta edukacyjna zostanie skierowana do szkół znajdujących się w małych miastach, w których istnieją duże garnizony wojskowe, jednak miasta te borykają się z problemem bezrobocia.

Program nauczania informatyki w klasach ujętych pilotażem przewiduje przygotowanie absolwentów do pracy w zawodach: grafik komputerowy, designer UX, programista backend, programista fronted, help desk. Program zawiera także elementy z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
W ramach programu przewidziane są szkolenia dla nauczycieli, które przeprowadzą eksperci z Wojskowej Akademii Technicznej. Szkolenia obejmą także uczniów — w dziedzinie obrony cybernetycznej. Przewiduje się możliwość ich przeprowadzenia przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

— Cieszymy się, że będziemy mogli skorzystać z propozycji przygotowanej przez MON — mówi Dariusz Lis. — A dodatkowo, we wstępnym założeniu, przewiduje ona wyposażenie szkoły w odpowiedni sprzęt komputerowy.

 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jarosław
Jarosław 07.04.2017, 15:26
Antoś szaleje ;-)

Pozostałe