Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Chirurdzy poszukiwani. Mogą być obcokrajowcy

Powiatowe Centrum Medyczne w Braniewie (spółka, potocznie zwana szpitalem) poszukuje do pracy lekarzy. — W tej chwili to dla nas priorytet, aby znaleźć chirurgów i personel, który rozpocznie pracę na oddziale chirurgicznym — mówi Jan Godowski, prezes PCM.
Chirurdzy poszukiwani. Mogą być obcokrajowcy

Autor: Starostwo Powiatowe w Braniewie

W ubiegłym roku podjęta została decyzja, aby w ramach spółki dodatkowo funkcjonowały dwa oddziały — ginekologiczno-położniczy i chirurgia. Oddziały te funkcjonowały dotychczas w ramach NZOZ, ale ich właściciele zrezygnowali z dalszego prowadzenia. Na jakim etapie są obecnie te zmiany?
 
— Prowadzimy poszukiwania lekarzy-specjalistów, w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Mierzymy się z problemem, który dotyczy wielu szpitali w całym kraju:  brakiem lekarzy. Dlatego chętnie zatrudnimy obcokrajowców, np. z Ukrainy czy Białorusi. Wiemy, że są takie możliwości. Jednak taki lekarz — oprócz oczywiście posiadania dyplomu — musi zdać egzamin z języka polskiego i mieć zgodę Naczelnej Izby Lekarskiej. Prowadzimy także indywidualne rozmowy z dyrektorami szpitali i z poszczególnymi lekarzami.
 
Dlaczego tak trudno jest znaleźć specjalistę, który zechciałby przyjść do pracy w Braniewie?
 
— Niestety, większość lekarzy nie chce zmieniać swojej pracy. A młodej kadry zwyczajnie nie ma. Proponujemy lekarzom dobre warunki płacowe. Chcielibyśmy także zapewnić im mieszkania, ale na razie jest to niemożliwe. Mamy pomysł, aby nawiązać współpracę z przyszłymi absolwentami kierunków medycznych już na poziomie uczelni. Być może fundować im specjalne stypendia, jednocześnie gwarantując sobie, że w przyszłości osoba ta podejmie pracę w braniewskim szpitalu.
 
Mimo tych problemów spółka działa prężnie. Jakie są dalsze plany?
 
— Jesteśmy w trakcie przeprowadzania programu dostosowawczego na oddziale chirurgicznym. Części zmian musimy dokonać do czerwca tego roku, całość zakończyć w roku 2017. Potrzebne są pieniądze, których brakuje. Na razie nie ma także możliwości zdobycia pieniędzy unijnych. Oprócz dostosowania samych pomieszczeń potrzebne będzie ich wyposażenie. Musi ono spełniać określone, wysokie standardy. Bo nie chodzi o to, żeby robić wszystko najniższym kosztem. Priorytetem jest nowoczesny sprzęt.  Zależy nam na tym, aby nasi pacjenci byli diagnozowani i leczeni przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń medycznych. Każdy taki zakup wiąże się z wydatkiem kilkuset tysięcy złotych. Dlatego chcielibyśmy, aby w pomoc w działalności szpitala zaangażowały się także inne samorządy. Szpital ma być nowoczesną placówką, w której będą świadczone usługi na najwyższym poziomie.
 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama