Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Leszek Dowgiałło

Koniec wolontariatu. Muzealnicy potrzebują pieniędzy

Trzy miesiące było czynne Muzeum Ziemi Braniewskiej. Placówka była otwarta codziennie (oprócz poniedziałków), dla wszystkich zwiedzających. Teraz działa tylko dla grup — na telefon.
Koniec wolontariatu. Muzealnicy potrzebują pieniędzy

Autor: Archiwum TMB

Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarto 3 września tego roku, w pomieszczeniach Zespołu Szkół Zawodowych. Powstało dzięki pracy i zaangażowaniu wolontariuszy, w większości członków Towarzystwa Miłośników Braniewa.
Tak też funkcjonowało do tej pory — dzięki wolontariatowi osób, kóre dyżurowały w muzeum za darmo i za darmo oprowadzały po nim zwiedzających.

To się zmieniło z dniem 1 grudnia. „Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa informuje, że z przyczyn od nas niezależnych, zmuszeni jesteśmy do czasowego zamknięcia Muzeum Ziemi Braniewskiej” — napisał w piśmie (skierowanym również do naszej redakcji) Zbigniew Kędziora, prezes TMB.

Jakie to przyczyny? Oczywiście — pieniądze.

Twórcy placówki od początku przyznawali, że wiele prac wykonują w ramach wolontariatu, przy wsparciu sponsorów i samorządu powiatu. Liczyli jednocześnie, że finansową pieczę nad działaniem muzeum obejmie samorząd.

— Prace adaptacyjne i stworzenie muzeum opierało się na dość wyczerpującej pracy wolontariackiej — mówi Zbigniew Kędziora. — Okres trzech miesięcy, to jest wrzesień-listopad, też opierał się na dyżurach wolontariackich. Ale przyszłościowo miały być podjęte działania mające na celu podporządkowanie muzeum do jakiejś jednostki samorządowej. Póki co — nic z tego nie wyszło. Aczkolwiek mamy obiecane, że tak będzie.

Po trzech miesiącach wolontariatu muzealni działacze mają zwyczajnie dosyć. „Ludzie za bardzo nie chcą przychodzić na codzienne dyżury” — przyznaje Kędziora, dodając, że nie można wziąć nikogo „z łapanki” z PUP, gdyż wchodzi tu odpowiedzialność materialna, a do tego musiałaby być to osoba, która zna historię miasta i potrafi przekazać ją zwiedzającym.

— Nie chcemy jątrzyć ale dalsze funkcjonowanie pod sztandarem naszego stowarzyszenia po prostu „nie wyda” — mówi prezes TMB. — Sami nie jesteśmy w stanie tego utrzymać. Tym bardziej, że jest bezpłatne dla zwiedzających i ma spełniać rolę edukacyjną w ramach lekcji historii.

Samorządy nie wypierają się od wsparcia. Starostwo Powiatowe w Braniewie, które wsparło TMB organizacyjnie podczas powstawania muzeum, szuka sposobów i możliwości dofinansowania placówki.
Burmistrz Braniewa przekonuje natomiast, że w przyszłorocznym budżecie miasta przewidziane jest 15 tys. złotych, przeznaczone na muzeum.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dln 03.12.2016 00:22
Jest wiele stron proponujacych zbiorke pieniedzy na wyznaczone cele, moze warto isc ta droga

Jerry 03.12.2016 14:48
https://wspieram.to

Jerry 03.12.2016 14:49
https://pomagam.pl

Jerry 03.12.2016 14:50
https://polakpotrafi.pl

Jerry 02.12.2016 21:34
Czy TMB stara się o pozyskanie pieniędzy z zewnątrz? Jest wiele projektów, z których stowarzyszenia korzystają. Trzeba tylko zainteresować się tym!!! Wyciąganie ręki do samorządu to najwygodniejsze rozwiązanie :D

Reklama
Reklama
Reklama