Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Odbudowa ratusza. Koniec wstępnych prac archeologicznych

BRANIEWO. Koniec wstępnych prac archeologicznych nie oznacza kresu prac nad odbudową braniewskiego ratusza — mówi Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. — Za nami pierwszy i niezwykle ważny krok prowadzący do realizacji dalszych etapów tego przedsięwzięcia.
Odbudowa ratusza. Koniec wstępnych prac archeologicznych

Autor: © UM w Braniewie

Burmistrz Braniewa spotkał się z partnerami wspierającymi inicjatywę odbudowy braniewskiego ratusza, aby podsumować dotychczasowe działania i zaplanować dalsze kroki.

— Dziękuję za wizytę wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków Dariuszowi Bartonowi, dr. Michałowi Laszczkowskiemu – dyrektorowi Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, Dorocie Kwincie – kierownik Wydziału Realizacji Projektów Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, Lechowi Trawickiemu – dyrektorowi Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, archeologom: dr Grażynie Nawrolskiej, dr. Mirosławowi Marcinkowskiemu, a także moim współpracownikom z Urzędu Miasta Braniewa – kierownik Wydziału Inwestycji Julicie Diemieńczuk oraz architektowi miejskiemu Norbertowi Szymorkowi — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

W ramach pierwszego etapu prac teren byłego ratusza został odgruzowany, dzięki czemu odsłonięto zachowane relikty architektoniczne budowli. To pozwoliło na przeprowadzenie wstępnych archeologicznych badań sondażowych, których celem było rozpoznanie elementów starszych od zachowanych pozostałości ratusza, a następnie określenie dalszego postępowania przed przystąpieniem do prac związanych z jego odbudową. Przeprowadzone zostały również badania architektoniczne oraz dokumentacja fotogrametryczna i skanowanie 3D.
W trakcie prac archeologicznych odsłonięto m.in. fragmenty fundamentów kamiennych, starszych od obwodowych murów średniowiecznego ratusza, pozostałości prawdopodobnie średniowiecznej, drewnianej podłogi przyziemia ratusza, fragment prawdopodobnie podstawy pieca w północnej części ratusza oraz pozyskano materiał ceramiczny datowany na XIV-XV wiek. Ponadto w murze północnym średniowiecznego ratusza, w jego części wschodniej, odkryto pozostałości średniowiecznej zabiegowej klatki schodowej w grubości muru.

Odsłonięte fragmenty fundamentów kamiennych, starsze od ratusza z XIV wieku, mogą być pozostałością pierwszej siedziby władz miejskich Braniewa.
— Czekają nas jeszcze dalsze badania wykopaliskowe, które będą poprzedzone nieinwazyjnymi badaniami georadarowymi — mówi Tomasz Sielicki. — Jak widać dotychczasowe działania przyniosły wiele korzyści i poszerzyły naszą wiedzę na temat braniewskiego ratusza. Przede wszystkim jednak przybliżyły nas do upragnionego celu – odbudowy budowli stanowiącej symboliczne serce naszego miasta.

PRZECZYTAJ szczegółowe podsumowanie wyników wstępnych prac archeologicznych

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sdc 07.03.2023 18:09
Błagam, jeśli już go odbudowywać, to TYLKO w takim kształcie jaki miał przed wojną. Najgorsze co można zrobić to jakieś takie szkaradzieństwa jak w Elblągu

Misiu kolorowy 23.02.2023 16:25
Ile to wszystko kosztuje?

PB 23.02.2023 17:27
Z jednego z tekstów na Portalu Braniewo: "Wielu mieszkańców Braniewa zadaje sobie pytanie: czy nas na to stać? Za co będą prowadzone prace i skąd ich finansowanie? — W tej chwili pierwszy krok, który musimy zrobić, to badania archeologiczne — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. — Pozyskaliśmy na to pieniądze od sponsora – firmy Glob-Terminal i od Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków".

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama