Sobota, 19.10.2019

Rowerowy szlak Green Velo prawie gotów

  • 03.12.2015, 14:23 (aktualizacja 06.02.2016, 18:21)
  • Wojciech Andrearczyk
Rowerowy szlak Green Velo prawie gotów Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Zakończyła się budowa warmińsko-mazurskiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Trasa licząca ponad 395 km jest gotowa i oznakowana pomarańczowymi tablicami.

Dla bezpieczeństwa i wygody rowerzystów na szlaku powstało 40 Miejsc Obsługi Rowerzystów, w których turyści będą mogli zregenerować siły podczas podróży.

Na sportowe wakacje
W 56 proc. szlak ma nawierzchnię gruntową. Często prowadzi po wałach przeciwpowodziowych i nasypach kolejowych, na których umiejscowiono około 60 km trasy. 44 proc. długości całego szlaku wiedzie po asfalcie i bezfazowej kostce brukowej. Na trasie wybudowano 10 obiektów inżynierskich, takich jak mosty i kładki. Ustawiono tu także 305 stojaków na rowery.
— Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Warmii i Mazur, a autostrada rowerowa Green Velo to strategiczny element jej rozwoju — mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. — Rowerzyści i mieszkańcy miejscowości, przez które przebiega, już wypowiadają się o niej z wielkim entuzjazmem, a to nie koniec inwestycji. W najbliższych latach powstanie również ponad 300-kilometrowa pętla wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Wakacje na sportowo są coraz modniejsze, dlatego z taką uwagą przygotowujemy nasz region na odwiedziny turystów lubiących spędzać urlop aktywnie.

Warto wyruszyć dalej
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w województwie warmińsko-mazurskim to łańcuch turystycznych atrakcji, na jakie napotkają rowerzyści podróżujący po regionie.
— Na pierwszy plan wysuwa się Węgorzewo, leżące nad jeziorem Mamry — mówi Marian Jurak, regionalny konsultant Green Velo w województwie warmińsko-mazurskim. — Na turystów odwiedzających to miejsce latem czeka przepiękna nowa miejska plaża. Żeglarze mają swój raj w pobliskim porcie. Węgorzewo to także zabytkowa architektura z zamkiem krzyżackim z XIV wieku, późnogotyckim kościołem pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła z początków XVII wieku, a także Muzeum Kultury Ludowej. Jadąc szlakiem Green Velo, koniecznie zajrzeć trzeba do Sępopola, położonego nad rzekami Łyną i Guber, o krok od granicy z Rosją. Warto tu zwiedzić gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła z połowy XIV wieku oraz pozostałości starych murów miejskich, klasycystyczne kamieniczki z XVIII-XIX wieku czy wreszcie staropruskie „grodzisko”, zwane obecnie potocznie „kaczym dołkiem”.
 

Niestety, szlak Green Velo nie uniknął także problemów => ZOBACZ najnowszy Raport NIK

 

O szlaku
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, prowadzący przez pięć województw Polski Wschodniej, liczy blisko 2 tys. km. Zaczyna się w Elblągu, a potem biegnie m.in. przez Węgorzewo, Gołdap, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Mielnik, Terespol, Chełm, Krasnystaw, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Sandomierz, Raków, Chęciny, Kielce i kończy w miejscowości Końskie w województwie świętokrzyskim. Jak obliczyli specjaliści, przejechanie tej trasy zajmie od trzech do sześciu tygodni.

 

 

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (12)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe