Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Po pierwsze: odbudowa ratusza. Później starego miasta

BRANIEWO. Podpisanie umowy na prace archeologiczno-konserwatorskie i symboliczne wbicie łopaty – tak oficjalnie rozpoczęto dzisiaj w Braniewie przedsięwzięcie związane z odbudową ratusza miejskiego.
Po pierwsze: odbudowa ratusza. Później starego miasta

Autor: © Wojciech Andrearczyk

Wykonawca prac, historycy, konserwatorzy zabytków nie mają wątpliwości – jak najbardziej ratusz powinien zostać odbudowany. Mało tego – to powinien być pierwszy krok do odbudowy braniewskiej starówki.
— Nie jest to szalony pomysł, ponieważ doświadczenie Elbląga pokazuje, że odbudowa starego miasta w sposób nawiązujący do jego historycznej bryły ma sens, podobnie jak było to w Warszawie czy Gdańsku – miastach, które były odbudowywane — mówi Lech Trawicki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. — Braniewo jest miastem historycznym. Tak reprezentacyjny budynek jak ratusz powinien powstać. I dobrze by było, żeby powstał w sposób możliwie zbliżony do oryginału lub nawiązujący do jego bryły wcześniejszej. Ma to jak najbardziej sens i nie ulega wątpliwościom.

Pierwsze działania to prace archeologiczne. Czy możemy spodziewać się tutaj jakichś niespodzianek?
— Nie spodziewamy się tutaj jakichś cennych znalezisk — mówi Lech Trawicki. — Najbardziej ciekawe byłyby jakieś elementy architektoniczne budynku, z jego wyższych kondygnacji. Podstawowym pytaniem jest, czy zachowały się stropy podpiwniczenia. Tego nie wiemy. Nie wiemy, czy piwnice są zachowane, czy zasypane gruzowiskiem z rozebranego budynku. To się okaże w trakcie badań.

Wielu mieszkańców Braniewa zadaje sobie pytanie: czy nas na to stać? Za co będą prowadzone prace i skąd ich finansowanie?
— W tej chwili pierwszy krok, który musimy zrobić, to badania archeologiczne — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.Pozyskaliśmy na to pieniądze od sponsora – firmy Glob-Terminal i od Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Na pewno będziemy też musieli znaleźć pieniądze w budżecie miasta, żeby te prace przeprowadzić. Kiedy będziemy mieli już wykonane prace archeologiczne będziemy mogli powrócić do tematu finansowania tej inwestycji. Tematu, który poruszyliśmy już jakiś czas temu z Jarosławem Selinem, ministrem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy bardzo odważną deklarację pana ministra, że pomoże sfinansować to przedsięwzięcie.

Czy w ratuszu swoją siedzibę będzie miał burmistrz? Rada miasta? Miejscy urzędnicy?
— Ma to być przede wszystkim budynek reprezentacyjny — mówi Tomasz Sielicki. — Utrzymanie takiego obiektu przez samorząd może wydawać się dzisiaj bezcelowe. Moja koncepcja na funkcjonowanie takiego obiektu? Chciałbym, aby w ratuszu znalazła się sala ślubów i sala konferencyjna. Natomiast pozostała część ratusza byłaby przekazana pod prestiżową działalność komercyjną.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nbr 10.10.2022 20:10
po co komu ten ratusz,llepiej by coś zrobili aby zatrzymać w mieście młodzież, bo zostaną seniorzy

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama