Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Park na stadninie – oficjalne otwarcie

BRANIEWO. 28 sierpnia, o godz. 14:30, nastąpi uroczyste otwarcie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej na Stadninie Koni w Braniewie. Ale zabawy i atrakcje dla braniewian i gości zaplanowano już wcześniej, od godz. 12:00.
Park na stadninie – oficjalne otwarcie

Autor: © Ogrodnia

28 sierpnia (niedziela) odbędzie się wydarzenie otwarcia i ukończenia inwestycji pod nazwą „Nowe życie stadniny koni w Braniewie – różnorodne biologicznie strefy rekreacyjno-wypoczynkowe”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane w wysokości ponad 2,7 mln złotych, w ramach działania 5.3 Ochrona różnorodności biologicznej RPO Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

Harmonogram wydarzenia:
12:00-16:00 – zabawy i atrakcje dla uczestników wydarzenia,
14:30 – uroczyste otwarcie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej na Stadninie Koni w Braniewie,
15:00 – koncert zespołu wokalno- instrumentalnego „Młodzi Muzycy”.


Osobom odwiedzającym park na stadninie w Braniewie w pierwszej kolejności rzuca się w oczy nowa roślinność. Park zmienił swoje oblicze, rozjaśniał i wypiękniał. Prace związane z sadzeniem roślin na terenie parku trwały od października 2021 r. do końca maja 2022 r. Realizowała je braniewska firma Ogrodnia.


Od trawników i runa...
Przez te osiem miesięcy posadzono rośliny runa leśnego wkomponowanego w istniejące nasadzenia (w celu zachowania bioróżnorodności). Spacerując po parku wyraźnie widać różnicę pomiędzy trawnikami, które będą regularnie koszone a obszarami pozostawionymi w formie naturalnej. Odtworzono aleję z dębów przy głównej drodze oraz geometryczne ogrody, które pierwotnie znajdowały się w okolicy głównego budynku.
— Park zyskał nowe rośliny i to w ogromnej liczbie — mówi Anna Andrearczyk, architekt krajobrazu i właścicielka Ogrodni. — Samych roślin runa jest ponad 18 tysięcy. Roślin okrywowych – takich jak trzmielina i bluszcz – ponad 6,5 tysiąca. Oprócz tego posadziliśmy mniejsze rośliny do wypełnienia parterów ozdobnych w ogrodach geometrycznych i te, które docelowo będą tworzyły żywopłoty.


...po drzewa i krzewy
Ciekawą formą są szpalery ze specjalnie formowanych grabów, tzw. palmaty. Powstaną z nich formy geometryczne wydzielające przestrzeń ogrodu geometrycznego.
— Posadziliśmy ponad 270 drzew liściastych, w tym 160 to wspomniane już palmaty — mówi architekt krajobrazu. — Wśród dobranych przez panią projektant [projekt wykonywała inna firma – przyp. red.] gatunków znajdują się oryginalne okazy np. głóg o ostrych liściach lub pięknie kwitnące wiosną jabłonie ozdobne i magnolie.
Również wśród krzewów ozdobnych (posadzonych w różnych miejscach w parku) znajdziemy ciekawe okazy, jak choćby jaśminowiec o biało-zielonych liściach czy różne odmiany bzu czarnego.
 

Anna Andrearczyk, architekt krajobrazu, właścicielka firmy Ogrodnia:
Warto spacerując po parku zwrócić uwagę na otaczające rośliny. Można przyjść z kocem i odpocząć na trawniku, można spacerować alejkami, lub odpoczywać na ławkach licznie ustawionych na terenie całego parku. Część z ogrodem geometrycznym na pewno przypadnie do gustu osobom szukającym miejsc do zdjęć plenerowych – stary budynek z cegły będzie dla nich dodatkowym, pięknym tłem. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej inwestycji. Chociaż powstawała czasami w trudnych warunkach pogodowych – zdarzył się i deszcz, i mróz, i śnieżyca. Cała ekipa Ogrodni włożyła bardzo dużo pracy w posadzenie tych wszystkich roślin. Teraz pozostaje jedno: niech rosną!

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama