Celnicy przejęli unikatową kolekcję bursztynu

  • 10.08.2022, 19:06
  • mł. asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Referat Komunikacji, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
Celnicy przejęli unikatową kolekcję bursztynu © KAS
GRZECHOTKI. Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ujawniła unikatową kolekcję bursztynu na przejściu granicznym w Grzechotkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli 7,5 kg kruszcu. Na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. złotych.

W nocy z 25 na 26 lipca 2022 r. do odprawy na przejściu granicznym w Grzechotkach zgłosił się kierowca Forda Transita. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w pojeździe 7,5 kg bursztynu. Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych.
Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej.

Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilograma. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich.

Kierowca Transita usłyszał zarzut, a na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. złotych.

Bursztyn został zdeponowany w magazynie Oddziału Celnego w Grzechotkach. Dalsze postępowanie przygotowawcze będzie prowadzić Referat Dochodzeniowo-Śledczy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Z uwagi na dokładne oszacowanie wartości kruszcu, w sprawie zostanie powołany biegły rzeczoznawca.

 

 


REKLAMA

mł. asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Referat Komunikacji, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Zdjęcia (7)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Braniewiak
Braniewiak 10.08.2022, 21:05
Ostatnio zastanawia mnie fakt spotykania w Biedronce w Braniewie tylu rosjan, którzy znowu z listami wpadaja i cale kartony salami wykupują. Myslalem, że mają zakaz wjazdu, a tymczasem jeżdżą sobie jak chcą.

Pozostałe