Braniewskie korzenie nowego ambasadora Niemiec

  • 15.07.2022, 19:22 (aktualizacja 15.07.2022, 19:32)
  • Wojciech Andrearczyk
Braniewskie korzenie nowego ambasadora Niemiec © Jakub Szymczuk/KPRP 13 lipca 2022 r. w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda przyjął od ambasadora Niemiec list uwierzytelniający
13 lipca 2022 roku niemieckim ambasadorem w Polsce został Thomas Bagger. Jego ojciec – Hartmut Bagger – jest rodowitym mieszkańcem przedwojennego Braniewa.

Ojciec ambasadora – Hartmut Bagger – urodził się 17 lipca 1938 r. w Braunsbergu w Prusach Wschodnich (dzisiejszym Braniewie). Jako sześciolatek musiał 28 stycznia 1945 r. opuścić Prusy Wschodnie wraz z matką i młodszym bratem i uciekać przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Dorastał w pobliżu Celle w Dolnej Saksonii. Po zdaniu matury zgłosił się na ochotnika do Bundeswehry w 1958 jako grenadier pancerny (piechota zmotoryzowana). Bogatą karierę wojskową uwieńczył awansem w 1996 r. do stopnia generała i jednoczesnym mianowaniem Generalnym Inspektorem Bundeswehry. W marcu 1999 r. przeszedł w stan spoczynku.

Obecny ambasador Niemiec w Polsce, Thomas Bagger, jest jedynym dzieckiem generała Baggera. Urodził się  21 października 1965 r. Lüneburgu. Jest politologiem, posiada stopień naukowy doktora. Od 1992 r. jest związany z dyplomacją.

— Nie ulega wątpliwości, że Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski — mówi nowy ambasador, w powitalnym filmie zamieszczonym na Twitterze. — Uważam, iż moim zadaniem i obowiązkiem jest zachowanie żywej pamięci o mrocznych rozdziałach naszej historii, kiedy to Niemcy sprowadziły na ten kraj śmierć i straszliwe cierpienia. Ta pamięć powinna być dla nas nieustanną przestrogą w pracy na rzecz lepszej przyszłości i dobrego sąsiedztwa Niemców i Polaków.

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – gazeta powiatu braniewskiego

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe