Nowi żołnierze Obrony Terytorialnej

  • 14.06.2022, 19:40 (aktualizacja 14.06.2022, 19:46)
  • Inf. prasowa 43blp w Braniewie
Nowi żołnierze Obrony Terytorialnej © 43blp w Braniewie
BRANIEWO. Łzy wzruszenia, poczucie dumy z ukończenia wymagającego szkolenia, radość na widok bliskich po ponad dwutygodniowej rozłące. Takie emocje kłębiły się na placu apelowym 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, gdzie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 50 nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pochodzą z różnych części województwa. Teraz służbę rozpoczną w swoich macierzystych batalionach: w Olsztynie, Giżycku, Braniewie, Morągu i Ełku. Wśród nowych terytorialsów są osoby bardzo młode (uczniowie szkół średnich, studenci) oraz żołnierze, którzy mają już większy bagaż doświadczeń. Jest także małżeństwo – Ewa Jackowska została żołnierzem w lutym tego roku, a jej mąż Tomasz przysięgę złożył 11 czerwca.

W uroczystości uczestniczył dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp ppłk Bogumił Krupiński, a także wyjątkowi goście: kpt. Jerzy Widejko pseudonim „Jureczek” – żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz bliscy patrona 4W-MBOT ppłk. Gracjana Klaudiusza Fróga: wnuk Maciej Fróg i kuzynka Maria Fróg (wraz z rodzinami).

Żołnierze, którzy składali przysięgę, rozpoczęli 16-dniowe szkolenie 27 maja. Zajęcia prowadzili instruktorzy kompanii szkolnej 4W-MBOT. Były one realizowane w 43blp w Braniewie.

Kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.
Był też czas na odpoczynek: w minioną niedzielę żołnierze pojechali na wycieczkę do Gdańska, gdzie zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej.

To była już 34 przysięga żołnierzy 4W-MBOT i szesnasta taka uroczystość w Braniewie.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Zostały utworzone w celu wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa w wymiarze lokalnym. W czasie sytuacji kryzysowych podstawą funkcjonowania WOT jest współdziałanie z lokalną administracją oraz bliska relacja ze społeczeństwem. To pozwala na szybkie działanie na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – co miesiąc docieramy do wszystkich gmin powiatu braniewskiego!

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa 43blp w Braniewie

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe