Przysięga w jednostce na Alei Wojska Polskiego

  • 10.06.2022, 12:54
  • Inf. prasowa 43blp w Braniewie
Przysięga w jednostce na Alei Wojska Polskiego © 43blp w Braniewie
BRANIEWO. 53 nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ukończyło szkolenie podstawowe i przygotowuje się do przysięgi, która odbędzie się już w najbliższą sobotę, 11 czerwca, w Braniewie.

Żołnierze rozpoczęli 16-dniowe szkolenie 27 maja. Zajęcia prowadzili instruktorzy kompanii szkolnej 4W-MBOT. Były one realizowane w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie.

Kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.
Był też czas na odpoczynek: w minioną niedzielę żołnierze pojechali na wycieczkę do Gdańska, gdzie zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej.

W sobotę, 11 czerwca o godz. 10:00, żołnierze złożą w Braniewie uroczystą przysięgę. Odbędzie się ona w 43blp (ul. Aleja Wojska Polskiego 7).
Po przysiędze nowi terytorialsi rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach: w Olsztynie, Giżycku, Braniewie, Morągu i Ełku. Pełen cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa bowiem trzy lata i jest podzielony na szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Zostały utworzone w celu wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa w wymiarze lokalnym. W czasie sytuacji kryzysowych podstawą funkcjonowania WOT jest współdziałanie z lokalną administracją oraz bliska relacja ze społeczeństwem. To pozwala na szybkie działanie na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – co miesiąc docieramy do wszystkich gmin powiatu braniewskiego!

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa 43blp w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe