Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Wojciech Andrearczyk

Zostań żołnierzem obrony terytorialnej

BRANIEWO. W Braniewie rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 2 czerwca. Komisja znajduje się w budynku Centrum Edukacji Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Braniewie przy ul. Morskiej 7.
Zostań żołnierzem obrony terytorialnej

Autor: © DWOT

Tegoroczna kwalifikacja, podobnie jak poprzednie, jest znakomitą sposobnością do dowiedzenia się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów WOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Taki bezpośredni kontakt z żołnierzami WOT umożliwi zdobycie wiedzy u źródła i rozwianie wszelkich wątpliwości u osób, które myślą o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa – atrybut dorosłości!
Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.
— Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego — mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uproszczony system naboru
Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.  Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.
Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Bardzo ważnym aspektem służby w WOT, szczególnie dla młodych osób, jest możliwość zdobycia kompetencji miękkich takich jak praca w zespole czy kierowanie ludźmi.
Wszyscy zainteresowani służbą w WOT mogą bezpośrednio skontaktować się z rekruterami, których można znaleźć tutaj: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

 

Obowiązek stawienia się obejmuje:
1. Mężczyzn urodzonych w roku 2003 (rocznik podstawowy).
2. Mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
3. Osoby urodzone w latach 2001-2002, które:
a)  zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b)  zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie zostały uznane, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniem kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
4. Kobiety urodzone w latach 1998-2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych
oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 944).
5. Osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego w którym kończą 24 lata życia, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama